Logo SOS MaS
Sdružení obrany spotřebitelů Moravy a Slezska, z.s.

608 722 582

Logo SOS MaS
Sdružení obrany spotřebitelů Moravy a Slezska, z.s.

BYDLENÍ JE NEJHŮŘE DOSTUPNÉ ZA POSLEDNÍCH 9 LET. NA BYT POTŘEBUJETE SKORO SEDM ROČNÍCH PLATŮ

Ačkoli příjmy českých domácností vzrostly v roce 2017 průměrně o 4 %, dosáhnout na vlastní bydlení je stále těžší. Hlavním faktorem jsou právě příjmy Čechů v poměru k cenám nemovitostí a s tím souvisejících cen hypoték. Informovala o tom společnost GOLEM FINANCE.

Od úrokového dna v listopadu 2016 úroky hypotečních úvěrů rostou a z 1,85 % ročně se nyní stalo 2,64 % ročně. Z dlouhodobého hlediska jsou však hypotéky stále levné.

Velmi výrazně však rostou ceny nemovitostí. Některé statistiky udávají, že ceny nemovitostí v České republice rostou nejrychleji ze všech zemí EU. Průměrná nabídková cena českých bytů v dubnu 2018 meziměsíčně vzrostla o dalších 20 000 Kč, a to na 2 840 000 Kč. V meziročním srovnání jsou nyní byty v průměru dražší o 11,4 %.

Index návratnosti bydlení, který měří poměr mezi průměrnou cenou bytů a příjmy českých domácností říká, že průměrná česká domácnost by nyní za byt o průměrné ceně 2 840 000 Kč vydala 6,67násobek svých čistých měsíčních příjmů. Loni v dubnu to bylo 6,2.

Ovšem v období let 2010 – 2013 se tento index pohyboval pod 5násobkem čistých ročních příjmů.

I přes stále rostoucí příjmy to na zlepšení v brzké době nevypadá. Tempo růstu cen nemovitostí a úrokových sazeb je rychlejší a letos se očekává ještě větší nárůst. Česká národní banka navíc zvažuje zpřísnění svého doporučení ohledně monitoringu příjmů a výdajů žadatelů o hypotéku, což by mohlo dostupnost úvěrového financování ještě více přiškrtit.

Zdroj: mesec.cz