ŠPATNÉ ZACHÁZENÍ S AUTISTICKÝMI DĚTMI V NOICATTARU, SPOTŘEBITELSKÁ ORGANIZACE CITTADINANZATTIVA BUDE ZASTUPOVAT OBČANY PŘI SOUDNÍM ŘÍZENÍ

Jeden z členů ECU, jejímž členem je i naše organizace, v současné době bojuje se špatným zacházením s autistickými dětmi.

Začátkem roku bylo v italském Noicattaru zatčeni 4 učitelé rehabilitačního centra „Istituto Sant’Agostino.“ Tito pedagogové, kteří měli na starost rehabilitaci a rehabilitační kurzy pro děti s autismem či s jiným duševním onemocněním, byli odpovědní za špatné zacházení s mladistvými, jež jim byli svěřeni.

Šetření začalo již vloni v říjnu, kdy zaměstnanec centra oznámil policii, že byl svědkem násilných činů, které se opakovaly již od roku 2016. Policie poté díky záznamům z kamer ověřila více než sto případů špatného zacházení: výhružky, urážky, násilí páchaného na devíti dětech ve věku od 7 do 15 let. Všechny děti trpí těžkou formou autismu a nebyly schopné doma říct, co si museli protrpět. Učitelům bylo prozatím uloženo domácí vězení.

„Tento příběh z italského města Noicattaro je o to horší, protože se dotýká osob zvláště křehkých a delikátních, které se často nacházejí v oblasti bez odpovídajících služeb. Téma pomoci lidem a rodinám se zvláštními chronickými problémy se týká celé země, zejména však jižních oblastí. Cittadinanzattiva se rozhodla vytvořit občanskou stranu v procesu, který bude oslavován,“ oznámil generální tajemník organizace Cittadinanzattiva Antonio Gaudioso a krajský tajemník Puglia, Matteo Valentino, „tento proces totiž chceme dotáhnout do úplného konce.“

„Stále je zde potřeba“, pokračují Gaudioso a Valentino, „rozšiřovat služby pro osoby s chronickým onemocněním, a to zejména pro osoby s autismem. Struktury, které fungují na základě úmluvy s SSN, musí být navíc podrobeny preventivním kontrolám poskytovaných služeb a pravidelným kontrolám, aby se zabránilo opakování událostí z Noicattara. Když už však k těmto událostem dojde, musíme být nekompromisní, protože lidé, kteří své zranitelné děti posílají k jedincům pracujícím pod záštitou Národní zdravotní služby, musejí mít jistotu, že jsou jejich děti v nejlepších rukou.“

Podle průzkumu územních služeb, který v roce 2017 provedla Cittadinanzattiva je absence poradenských center pro lidi s autismem ve 40 % regionech.

Zdroje:

Překlad: SOS MaS, z.s.