POSLANCI POŽADUJÍ AMBICIÓZNĚJŠÍ ENERGETICKÉ CÍLE ZAMĚŘENÉ NA SPOTŘEBITELE PO ROCE 2020
Cíl EU v oblasti obnovitelné energie – 20% celkové spotřeby do roku 2020 – již mnoho členských států EU tohoto výsledku dosáhlo. Ale jiní zaostávají a musí pro to udělat více, poslanci Evropského parlamentu naléhají na usnesení, o kterém bylo hlasováno ve čtvrtek, o zprávě Komise o „pokroku v oblasti obnovitelných zdrojů energie“. Abychom dosáhli cíle energetické účinnosti EU – 20% zisk do roku 2020 – členské státy musí implementovat legislativu EU rychleji a v plném rozsahu, říká druhé usnesení, o kterém se rovněž hlasovalo ve čtvrtek.
„Obáváme se, že se zabýváme množstvím překrývajících se právních předpisů EU a překážek způsobených vnitrostátními energetickými politikami. V důsledku toho stále více a více břemene nesou spotřebitelé energie. Proto potřebujeme mnohem lepší koordinaci v rámci Evropské komise a vnitrostátní energetické politiky. Žádáme Komisi, aby zajistila, aby si evropské a vnitrostátní cíle v oblasti obnovitelných zdrojů energie navzájem nebránily,“ uvedl zpravodaj Markus Pieper (Evropská lidová strana, Němcko).
„EU musí zůstat v popředí rozvoje obnovitelných zdrojů. To znamená, že členské státy musí zintenzivnit své úsilí do roku 2020 a že musíme 30 % spotřebu energie z obnovitelných zdrojů brát jako minimální cíl do roku 2030, a to i na vnitrostátní úrovni,“ uvedla zpravodaj pro obnovitelná energie Paloma López Bermejo (Evropská sjednocená levice a Severská zelená levice, Španělsko).
Zvyšování podílu obnovitelné energie po roce 2020
Efektivní využití všech stávajících systémů financování, aby tak byl zajištěn přístup ke kapitálu, je zásadní pro dosažení současného cíle 20 % obnovitelných zdrojů do roku 2020, říkají poslanci Evropského parlamentu ve svém nelegislativním usnesení. Text rovněž opakuje požadavek Parlamentu na závazné cíle s cílem zajistit, aby obnovitelné zdroje energie do roku 2030 představovaly nejméně 30 % celkové spotřeby energie.
Provádění právních předpisů v oblasti energetické účinnosti
Na druhé straně je celkový cíl zvýšení účinnosti o 20 % ohrožen, pokud členské státy nebudou plně uplatňovat stávající právní předpisy EU, uvádí hodnocení Parlamentu ohledně pokroku členských států ve zlepšování energetické účinnosti.
Poslanci znovu opakovali své předchozí výzvy „k dosažení cíle 40 % energetické účinnosti do roku 2030“, přičemž se domnívají, že „závazné požadavky jsou zásadní pro dosažení maximální míry ambicí a úsilí“ ze strany členských států.
Poslanci požadují lepší řešení pro spotřebitele
Vlastní výroba a vlastní spotřeba jsou „základními právy“ a nadcházející přezkoumání směrnice o obnovitelných zdrojích energie by měl počítat s opatřeními na podporu a povzbuzení investic v těchto oblastech, říkají poslanci Evropského parlamentu, a zdůrazňují, že pro rozvoj obnovitelných zdrojů a ke snížení nákladů na energii je nezbytný integrovanější trh.
Europoslanci vyzývají EU, aby více investovala do informačních a podpůrných programů v členských státech, které by mohly přispět ke zvýšení účasti na současných místních systémech energetické účinnosti, a podpořit nový technický rozvoj v oblastech, jako jsou chladiva, osvětlení, izolace atd.
Spotřebitelé by měli hrát rozhodující roli při dosahování cílů energetické účinnosti, např. při obnově budov a prostřednictvím systémů dálkového vytápění a chlazení, říkají poslanci Evropského parlamentu a poznamenávají, že energeticky účinná renovace stávajících budov by měla být prioritou, která by pomohla obyvatelům s nízkou spotřebou energie. Obhajují stanovení konkrétních cílů energetické účinnosti pro obytné budovy.
Usnesení o energetické účinnosti bylo přijato 253 hlasy proti 193 hlasů, 4 členové se zdrželi hlasování, zatímco usnesení o obnovitelné energii bylo přijato 444 hlasy proti 103, 23 členů se zdrželo hlasování.
Další kroky
Tato doporučení budou podkladem pro připravované legislativní návrhy týkající se energetické unie EU.
Překlad: SOS MaS, z.s.