Logo SOS MaS
Sdružení obrany spotřebitelů Moravy a Slezska, z.s.

608 722 582

Logo SOS MaS
Sdružení obrany spotřebitelů Moravy a Slezska, z.s.

ČOI ZAKÁZALA NA TRHU NEBEZPEČNÝ DĚTSKÝ MAČKACÍ MÍČEK

Česká obchodní inspekce zjistila na tuzemském trhu výrobek, který může být pro děti nebezpečný. Jedná se o hračku s názvem Míček mačkací se šňůrkou Soace Ball.

Česká obchodní inspekce zjistila, že na trhu v ČR je nebezpečná hračka – Míček mačkací se šňůrou Soace Ball. Měkké plastové míčky o průměru 75 mm ve tvaru ježaté koule, jsou zhotoveny z měkčeného plastu. Na povrchu jsou vyobrazeny barevné geometrické motivy ovoce, nebo písmenek. Míčky mají měkké výstupky a vložený pískací mechanismus spolu s pružnou elastickou šňůru. Šňůrku s očkem k připojení na prst i pískací mechanismus je možné z hračky vyjmout. Uvnitř míčku je umístěn blikající mechanismus. Na hračce nejsou uvedena žádná označení či identifikační údaje a byla prodávána zcela bez obalu. Míčky v nabídce byly volně umístěny v kartonové krabici s nápisem Soace Ball.

Hračka nesplňuje požadavky NV č. 86/2011 Sb. Vzhledem k nepřítomnosti jakéhokoliv značení je možné ji považovat za hračku vhodnou pro všechny děti. Mechanické požadavky na hračky jsou uvedeny v normě ČSN EN 71-1+ A1:2019. V článku 5.1 citované normy jsou uvedeny obecné požadavky na hračky určené dětem mladším 36 měsíců. Konkrétně pod písmenem a) je uvedeno: „Hračky a odnímatelné součásti hraček se nesmějí celé vejít do válce pro malé části a to v jakékoliv poloze“. Na přiložených fotografiích je vidět, že z hračky se při zkoušce tahem, při použití síly 30 N, uvolnila (byla vytažena) vložená plastová šňůra s očkem a povytáhl se rovněž pískací mechanismus, který byl dále za použití síly 15 N z hračky zcela vytažen. Šňůra i pískací mechanismus se vejdou do válce normalizovaných rozměrů – viz obrázky.

Příslušná zjištění dokládají, že při běžném a předpokládaném použití hračky malými dětmi může dojít k vyjmutí malých částí z hračky (konkrétně pískacího zařízení i plastové šňůry) a k jejich následnému vdechnutí či polknutí dítětem.

Zdroj: ČOI