Logo SOS MaS
Sdružení obrany spotřebitelů Moravy a Slezska, z.s.

608 722 582

Logo SOS MaS
Sdružení obrany spotřebitelů Moravy a Slezska, z.s.
„Netušili jsme, že Sberbank je ruská banka,“ říkají teď někteří její klienti. Nejen pro ně máme přehled majitelů.

 

Banky s českým vlastníkem

Ovládá ji olomoucký podnikatel Pavel Hubáček, který je 24. nejbohatším Čechem podle žebříčku časopisu Forbes za rok 2021. Hubáček vlastní také investiční skupinu Unicapital nebo Grandhotel Pupp v Karlových Varech. Jako banka funguje Creditas od začátku roku 2017. Navázala na činnost stejnojmenné záložny, která vznikla v roce 1996 původně pod názvem 1. Třebíčská záložna.

V roce 1993 ji založili čtyři spolužáci z pražského matfyzu (Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy) – Romuald Kopún, Petr Marsa, Dušan Ditrich a Jan Hřebíček. Původně se zaměřovala na obchodování s cennými papíry, později koupila RM systém. Působila také jako družstevní záložna. Na banku se přeměnila v roce 2010. V současné době ji skrze mateřskou společnost Fio holding vlastní dva z původních zakladatelů – Petr Marsa a Romuald Kopún. Každý z nich má 50% podíl.

Největším akcionářem je zlínský podnikatel Radomír Lapčík, který skrze společnost Trinity investorská vlastní 11,8 %. Společnost Trinity Investorská vlastní skupina SAB Financial Group, ve které je Lapčík jediným akcionářem. Součástí skupiny jsou SAB Finance, která obchoduje na devizovém trhu, a SAB Corporate Finance obchodující s cizími měnami v Londýně. Banka vznikla v lednu 2019 přeměnou ze spořitelního družstva Moravský peněžní ústav, které v roce 1996 založil právě Lapčík.

Air Bank vlastní společnost Home Credit N.V. se sídlem v Nizozemsku. Je součástí skupiny PPF, kterou s podílem 98,93 % vlastnil nejbohatší Čech Petr Kellner – po jeho tragické smrti ovládá podíl rodina Petra Kellnera (podíl je předmětem probíhajícího dědického řízení). Zbylý podíl si mezi sebou rovným dílem dělí současný šéf PPF Ladislav Bartoníček a belgický finančník Jean-Pascal Duvieusart. Formálně jde tedy o nizozemskou, fakticky však o českou banku, jejíž projekt od počátku vznikal v Praze. Banka funguje od listopadu 2011.

Držitelem 92,96 % akcií je PPF Financial Holdings B.V. se sídlem v Nizozemí, mateřskou společností je PPF Group N.V. se sídlem taktéž v Nizozemí. Prakticky je to česká firma, protože 98,93 % společnosti PPF vlastní rodina Petra Kellnera – podíl je v současné době předmětem probíhajícího dědického řízení. Zbylý podíl PPF si mezi sebou rovným dílem dělí Ladislav Bartoníček a Jean-Pascal Duvieusart. Necelých 7 % akcií vlastní město Praha. Banka vznikla v roce 1992 původně jako Royal banka CS, v roce 1995 ji ovládlo Hlavní město Praha a přejmenovalo na První městskou banku. V roce 2002 získala většinu skupina PPF prostřednictvím České pojišťovny.

Také Moneta bývá považována za českou banku, klíčové slovo má její šéf Tomáš Spurný. Vlastnická struktura je značně roztříštěná, s akciemi se obchoduje na pražské burze a může si je koupit i drobný investor. Největším akcionářem byla (ke konci února 2022) s podílem 29,94 % společnost Tanemo, kterou založila skupina PPF za účelem ovládnutí Monety a jejího faktického spojení s Air Bank. Mezi další větší akcionáře patří Raiffeisen Bank International (6,49 %), Chase Nominees Limited (3,83 %), State Street Bank and Trust Company (3,33 %), Barclays Capital Securities Limited (3,23 %) a Banka Creditas (3 %) – pořadí a podíly těchto menších akcionářů se často mění.

Moneta Money Bank existuje od jara 2016. Navazuje na Agrobanku působící v Česku už v 90. letech. Po krachu Agrobanky převzala její zdravou část v roce 1998 americká skupina General Electric, spojila ji se splátkovou společností Multiservis a přejmenovala na GE Money Bank. Uvedením akcií na burzu v roce 2016 ji GE prakticky prodala.

Za českou – nebo aspoň československou – banku lze považovat i J&T Banku. Vlastní ji slovenští miliardáři Josef Tkáč (45,05 %) a Ivan Jakabovič (45,05 %) prostřednictvím J&T Finance Group, která od roku 2014 sídlí v Praze. Zbylých 9,9 % patří společnosti Rainbow Wisdom Investments Limited, jejímž stoprocentním vlastníkem je čínský státní konglomerát CITIC Group Corporation – podíl původně vlastnila čínská skupina CEFC. J&T Bank působí na českém finančním trhu od roku 1998.

 

Zahraniční banky v Česku

Největší banka podle počtu klientů byla až do roku 2000 skutečně česká. Pak ji postupně ovládla rakouská skupina Erste Bank AG. Přes 48 % v Erste patří institucionálním investorům, z regionálního pohledu mají největší podíl rakouští akcionáři (přes 30 %). Významný podíl v Erste Group mají regionální rakouské spořitelny, resp. nadace. S akciemi se obchoduje i na vídeňské a pražské burze, spoluvlastníkem se může stát i drobný investor.

ČSOB je stoprocentní dceřinou společností belgické KBC Bank NV, jejíž akcie drží (přímo nebo nepřímo) belgická společnost KBC Group NV. Součástí je také značka Poštovní spořitelna. Do skupiny patří i Hypoteční banka (původně Agrobanka v Hradci Králové, poté Regiobanka a Českomoravská hypoteční banka), kterou ČSOB získala při převzetí IPB v roce 2000.

Většinovým vlastníkem je francouzská skupina Société Générale, která vlastní 60,4 % akcií. Dalších 39 % mají menšinoví akcionáři (je jich přes 58 tisíc), většina z nich jsou fyzické osoby z Česka (přes 52 tisíc). S akciemi KB se obchoduje na pražské burze, může si je koupit i drobný investor.

Stoprocentním vlastníkem je italská skupina UniCredit. V Česku vznikla UniCredit Bank v roce 2007 sloučením HVB Bank (v ní se už předtím spojily německá Hypovereinsbank a rakouská Bank Austria Creditanstalt) a Živnostenské banky.

Většinovým majitelem je Raiffeisen Bank International, konkrétně jde hlavně o regionální rakouské banky sdružené v Raiffeisen CEE Region Holding (75 %) a RLB OÖ Sektorholding (25 %). V Česku postupně převzala (přímo či nepřímo) eBanku, Citibank, Zuno a Equa bank.

V Česku působí od roku 2007. Formálně jde pouze o organizační složku (ne samostatnou společnost) mateřské polské BRE Bank. Většinový podíl – skoro 70 % – v mBank má německá skupina Commerzbank. Ta ji v roce 2019 chtěla prodat, nakonec ale plán odložila.

Vlastní ji francouzská banka BNP Paribas. Původně v Česku působila jako společnost Cetelem, která poskytovala spotřebitelské úvěry. Později získala bankovní licenci, od roku 2017 se jmenuje Hello bank.

Většinovým vlastníkem je ruský finančník Igor Vladimirovič Kim. Od roku 2020 ji vedou čeští manažeři. Na podzim 2021 Igor Kim potvrdil, že pro pobočky v Česku, v Srbsku i Lotyšsku hledá kupce.

Pod názvem Expobank působí v Česku od roku 2014. Banka tehdy převzala tuzemskou síť LBBW, ještě předtím působila pod názvem Bawag (její součástí se stala i česká síť Dresdner Bank). Původně vznikla na začátku 90. let jako společný švýcarsko-maďarský podnik InterBank, později fungovala jako Interbanka.

Sberbank CZ spadá pod skupinu Sberbank Europe se sídlem ve Vídni, která v roce 2011 převzala i aktivity rakouské Volksbank v několika zemích včetně Česka. Jejím 100% vlastníkem je největší ruská banka Sberbank ovládaná státem (část akcií je volně obchodovatelná). Česká národní banka na konci února oznámila, že zahájila kroky k odejmutí licence Sberbank CZ. Skupina odchází i z celého evropského trhu.

Vlastníkem je rakouská Oberbank AG, v Česku působí pouze jako organizační složka.

 

Kdo vlastní stavební spořitelny

Stoprocentním vlastníkem je ČSOB ovládaná belgickou KBC. Do března 2021 působila jako Českomoravská stavební spořitelna (ČMSS). Do roku 2000 ji vlastnily Investiční poštovní banka (55 %) a německá spořitelna Bausparkasse Schwäbisch Hall (45 %).

Stoprocentním vlastníkem je Komerční banka, která většinově patří francouzské finanční skupině Société Générale. Modrá pyramida nabízí služby na českém trhu od roku 1992.

Do roku 2020 existovala jako Wüstenrot stavební spořitelna. Od německého koncernu Wüstenrot & Württembergische AG ji koupila Moneta Money Bank.

Stoprocentním vlastníkem je Raiffeisenbank, která má rakouské akcionáře.

Patří do skupiny České spořitelny, tedy pod Erste Group. V Česku působí od roku 1994.

 

Zdroj: https://www.penize.cz/osobni-ucty/429689-kdo-vlastni-banky-v-cesku-a-ktere-jsou-ceske-prehled-majitelu