Česká obchodní inspekce zjistila, že na tuzemském trhu je nebezpečný vánoční řetěz, který se prodává pod názvem 300L LED DECORATIVE LIGHTS.

Česká obchodní inspekce zjistila, že trhu v ČR je v nabídce pro spotřebitele elektrické zařízení, které může znamenat pro spotřebitele riziko. Jedná se o světelný řetěz (vánoční osvětlení) určený pouze pro vnitřní použití s nevyměnitelnými LED světelnými zdroji vybavený elektronickou jednotkou pro světelné efekty v papírovém kartonovém obalu. Na výrobku je uvedeno: CE, značka pro TO II, 250V, 2,5A, značka pro střídavý proud, 50Hz, značka pro třídu ochrany II, vyrobeno v Číně, lindading s.r.o., piktogram nevhodné pro děti od 0 do 3 let. Na obalu je uvedeno: 300L LED DECORATIVE LIGHTS, stručný návod k použití a bezpečnostní instrukce, CE, piktogram nevhodné pro děti od 0 do 3 let, 23M+1.5M, vyrobeno v Číně, lindading s.r.o., EAN 1040171360007, model H22-726-735.

Tento světelný řetěz vykazuje vážné bezpečnostní riziko, jelikož napájecí přívod není k elektronické jednotce bezpečně ukotven a dostatečně zajištěn proti vytržení (připojeno pouze tavnou hmotou a pájením). Při manipulaci s přívodem může dojít k vytržení přívodu z jednotky, čímž dojde ke zpřístupnění živých částí výrobku. Dále bylo zjištěno, že mechanická pevnost elektronické jednotky není dostatečná. Z ovladače lze rukou bez vynaložení síly nebo použití nástroje snadno odstranit kryt a tím dojde ke zpřístupnění živých částí výrobku. Uživatel se dotkne živých částí výrobku, které jsou pod napětím, a dojde k vážnému úrazu až smrti uživatele zásahem elektrického proudu.

Česká obchodní inspekce uložila prodejci zákaz (ust. § 50 odst. 3 zákona č. 90/2016 Sb., o posuzování shody stanovených výrobků při jejich dodávání na trh) dodávání uvedeného výrobku na trh, včetně výrobků již uvedených na trh. Výrobek byl nahlášen kontaktnímu bodu na MPO a informace o něm byly zveřejněny v systému Safety Gate.

Název výrobku: 300L LED DECORATIVE LIGHTS

Typ / číslo modelu: LED Světelný řetěz/H22-726-735

EAN: 1040171360007

Identifikační údaje výrobce: neuvedeny