ČOI: POMĚR NEJAKOSTNÍCH PALIV V ČESKÉ TRŽNÍ SÍTI POKLESL
Celoroční monitorování a průběžné i cílené kontroly trhu s pohonnými hmotami prováděné ČOI ve spolupráci s dalšími dozorovými orgány se pozitivně projevily v dalším, byť mírném snížení poměru nejakostních motorových paliv na trhu. V roce 2013 odebrala ČOI u čerpacích stanic celkem 2495 vzorků motorových paliv, z nichž 73, tj. 2,9 %, nevyhovělo požadavkům technických norem. Ve srovnání s rokem 2012 tedy poměr méně závažných odchylek od stanovené jakosti klesl. Závažné odchylky však byly zjištěny u vyššího počtu vzorků. Podle charakteru odchylek od stanovené jakosti lze usuzovat na příměsi složek, které vlastnosti pohonných hmot podstatně ovlivnily. V těchto případech může dojít nejen k poškození spotřebitele a životního prostředí, ale dochází také k daňovým únikům. Česká obchodní inspekce uložila v průběhu roku 2013 za prodej nejakostních motorových paliv pravomocně celkem 60 pokut ve výši 11 813 000 Kč. Pro rok 2014 je stanoven odběr a kontrola nejméně 2650 vzorků pohonných hmot.
Po celý rok 2013 byla Českou obchodní inspekcí sledována a monitorována jakost pohonných hmot u čerpacích stanic na území České republiky v souladu se zákonem o pohonných hmotách (zák. č. 311/2006 Sb.), včetně všech příslušných prováděcích a technických předpisů. Inspektoři průběžně odebírali vzorky automobilových benzinů a motorové nafty, směsného paliva, LPG, CNG a Etanolu E85 ke kontrole jakosti. Celkem odebrali 2495 vzorků motorových paliv, z nichž při laboratorním posouzení 73 nevyhovělo stanoveným jakostním požadavkům, tj. 2,9 %.
Počty odebraných vzorků pohonných hmot stanoví vyhláška č. 133/2010 Sb., účinná od 1. června 2010. Od tohoto data se rozšířilo monitorování také na kontrolu jakosti motorových paliv FAME, CNG a Etanolu E85.
S podezřením na prodej nejakostního motorového paliva se na ČOI obrátilo v roce 2013 celkem 555 spotřebitelů. Kontroly prokázaly oprávněnost tohoto podezření v 55 případech.
Jakost kontrolovaných vzorků motorových paliv v roce 2013 kolísala. Nejvyšší poměr nevyhovujících vzorků pohonných hmot byl zjištěn v dubnu – 4,8 % a nejnižší v říjnu – pouze 0,5 % nejakostních vzorků z kontrolovaných paliv.
Automobilové benziny
Ve sledovaném období bylo odebráno a kontrolováno celkem 906 vzorků tohoto druhu motorového paliva. Stanovené požadavky příslušné technické normy na jakost nesplnilo 23 vzorků automobilového benzinu. Nejčastější nevyhovující jakostní ukazatele: konec destilace – 19 vzorků, oktanové číslo měřené motorovou metodou (OČMM) – 12 vzorků a oktanové číslo měřené výzkumnou metodou (OČMM) – 11 vzorků. Dalšími nevyhovujícími jakostními ukazateli byl předestilovaný objem při 100˚C, předestilovaný objem při 150˚C, tlak par, obsah metanolu a indukční perioda. Ve všech jakostních ukazatelích vyhovělo příslušné technické normě celkem 883 vzorků automobilových benzinů.
Motorové nafty
Odebráno a kontrolováno bylo 1144 vzorků motorové nafty. Z tohoto počtu 37 vzorků nesplnilo jakostní ukazatele stanovené příslušnou technickou normou. Laboratorními rozbory byl nejčastěji zjištěn jako nevyhovující jakostní ukazatel bod vzplanutí – u 25 vzorků a destilační zkouška – celkem u 12 vzorků. Dalším nevyhovujícím jakostním ukazatelem byl nadlimitní obsah síry a obsah metylesterů mastných kyselin (MEMK). Všechny jakostní ukazatele příslušné technické normy dodrželo 1107 vzorků motorové nafty.
Směsné palivo
V průběhu roku bylo odebráno a kontrolováno 71 vzorků směsného paliva (SMN 30), z nichž 5 vzorků nesplnilo jakostní ukazatele příslušné technické normy: bod vzplanutí – 3 vzorky a obsah MEMK – 2 vzorky. Příslušné technické normě vyhovělo ve všech jakostních ukazatelích 66 vzorků směsného paliva.
FAME
Toto motorové palivo se v tržní síti stále vyskytuje v omezeném množství, proto bylo odebráno pouze 21 vzorků tohoto druhu pohonné hmoty. Nedodržení jakostního ukazatele – obsahu MEMK (metylesterů mastných kyselin) bylo zjištěno u 1 vzorku (tj. 4,8 %). Zbývajících 20 vzorků FAME splnilo všechny jakostní požadavky příslušné technické normy.
LPG pro pohon (zkapalněné ropné plyny)
Z celkového počtu 298 kontrolovaných vzorků LPG pro pohon nevyhovělo jakostním ukazatelům příslušné technické normy 7 vzorků (2,3 %). Laboratorními rozbory bylo překročení limitního obsahu síry prokázáno u všech 7 vzorků a u jednoho z nich také nižší oktanové číslo. Zbylých 291 vzorků LPG pro pohon splnilo všechny jakostní ukazatele technické normy pro toto palivo.
CNG (stlačený zemní plyn)
Odebráno a kontrolováno bylo celkem 36 vzorků tohoto druhu motorového paliva. Všechny vzorky CNG jakostním požadavkům příslušné technické normy vyhověly.
Etanol E-85
Také etanol je palivo, které je v tržní síti k dispozici v omezeném množství. Všech 19 kontrolovaných vzorků Etanolu E-85 vyhovělo jakostním ukazatelům příslušné technické normy.
Podrobné výsledky podle jednotlivých druhů motorových paliv, včetně zjištěných nevyhovujících kritérií, jsou uvedeny v příloze k této zprávě.
Biopaliva v pohonných hmotách
V průběhu roku 2013 byl zkontrolován obsah metylesterů mastných kyselin u 1144 vzorků motorové nafty. Laboratorními rozbory bylo zjištěno překročení horní přípustné hranice obsahu biosložek u jednoho vzorku.
Obsah etanolu v automobilových benzinech byl zkontrolován u 609 vzorků. Překročení horní přípustné hranice obsahu biosložek nebylo u tohoto druhu motorového paliva zjištěno.
Mobilní laboratoř
Při monitorování a kontrolách jakosti pohonných hmot byla v únoru a březnu 2013 ve 4 případech využita mobilní laboratoř a terénní pracovníci akreditované laboratoře SGS Czech Republic, s. r. o. Těchto služeb bylo využíváno k operativním kontrolám, a to při řešení podání spotřebitelů nebo při podezření na úmyslnou manipulaci s motorovými palivy. Z odebraných 3 vzorků motorové nafty a 1 vzorku automobilového benzinu nevyhověl 1 vzorek motorové nafty.
Od května 2013 jsou využívány k těmto operativním kontrolám zkoušky se zkrácenou reakční lhůtou, tzv. expresní zkoušky. Na základě jejich výsledků (tj. zjištěného porušení jakosti kontrolovaného paliva) má ČOI možnost ve zkrácené lhůtě přijmout příslušná opatření, tzn. uložit následný zákaz prodeje nejakostních pohonných hmot do doby zjednání nápravy.
Z přehledu meziročních výsledků kontrol je zřejmé, že poměr nejakostních pohonných hmot v tržní síti ČR se dle zjištění České obchodní inspekce v posledních třech letech snižuje. V roce 2011 Česká obchodní inspekce v rámci monitoringu kvality a jakosti pohonných hmot odebrala celkem 2303 vzorky motorových paliv a požadavkům na jakost nevyhověly 102 z nich (4,4 %).
Z počtu 3 172 vzorků pohonných hmot odebraných v průběhu roku 2012 nevyhovělo jakostním ukazatelům 98 vzorků (3,1 %), což byl nejlepší výsledek od počátku monitorování českého trhu. A to i přes skutečnost, že ve 2. pololetí došlo k navýšení počtu odebraných paliv cca o 500 vzorků. V uplynulém roce trend pokračoval – Česká obchodní inspekce odebrala a zkontrolovala 2 495 vzorků motorových paliv, z nichž jakostním ukazatelům nevyhovělo 73 vzorků, tj. 2,9 %, což představuje opět mírné zlepšení ve srovnání s předchozím rokem (o 0,2 %).
Jakost pohonných hmot se v roce 2013 zlepšila u motorové nafty, směsného paliva a Etanolu E-85. Vyšší počet nejakostních vzorků motorových paliv byl zaznamenán u automobilových benzinů a LPG pro pohon.
Uložená opatření a sankce
V průběhu roku vydala ČOI do doby zjednání nápravy celkem 25 zákazů prodeje na 115 603,26 litrů pohonných hmot v hodnotě 3 815 322 Kč. Nejvíce zákazů prodeje, celkem 13, se týkalo nejakostní motorové nafty, a po čtyřech automobilových benzinů, směsného paliva a LPG.
Za porušení stanovené jakosti pohonných hmot uložila Česká obchodní inspekce v průběhu roku 2013 pravomocně 60 pokut v celkové hodnotě 11 813 000 Kč.
Závěr
Co se týče závažnosti odchylek od jakostních požadavků technických norem, ve srovnání s rokem 2012 klesl poměr méně závažných, to je tzv. provozních a sezónních odchylek. Závažnějších odchylek však bylo zachyceno při kontrolní činnosti v loňském roce více. Dle jejich charakteru lze soudit, že jsou do motorových paliv přidávány složky, které mají podstatný vliv na jejich jakost. V těchto případech dochází nejen k poškození spotřebitele a jeho majetku, negativnímu dopadu na životní prostředí, a také k poškození fiskálních zájmů státu (daňovým únikům).
V rámci monitorování trhu s pohonnými hmotami a sledování jejich jakosti spolupracuje Česká obchodní inspekce úzce s orgány Celní správy, Generálním finančním ředitelstvím a Policií České republiky. Tyto státní orgány také průběžně informuje o kontrolovaných subjektech, u nichž zjistila nedostatky v jakosti pohonných hmot.
Zdroj: ČOI