ČOI: VE ČTVRTINĚ PRODEJEN NEMĚLA OBUV POVINNÉ ZNAČENÍ
Prodejci obuvi nevyšli ve 2. čtvrtletí 2014 z kontrol ČOI, zaměřených na značení obuvi, nejlépe. V rámci 330 kontrol jich neprošlo 208 (tj. 63 %) – ve srovnání s předchozím čtvrtletím byl poměr výsledků kontrol o 12 % horší. Nedostatky v povinném značení materiálovým složením obuvi měla každá čtvrtá kontrolovaná provozovna a ve 43 případech nebyl spotřebitel seznámen s cenou obuvi. Další nedostatky zjistili inspektoři při kontrolních nákupech: doklady o koupi, které sehrávají důležitou roli zejména v případě reklamace vadné obuvi, neměly předepsané náležitosti nebo nebyly prodávajícím vydány ani na vyžádání spotřebitele. Zákaz prodeje v celkové hodnotě 456 185,70 Kč vydali inspektoři na 3138 párů obuvi bez řádného značení. V hodnoceném období bylo pravomocně uloženo 152 pokut v hodnotě 265 000 Kč, další řízení nebyla ukončena.
V období od 1. 4. do 30. 6. 2014 zkontrolovali inspektoři ČOI v rámci kontrolní akce, při níž byly ověřovány podmínky prodeje obuvi a dalších spotřebních výrobků spotřebitelům v provozovnách a prodejních místech s tímto sortimentem. Zvláště se zaměřili na dodržování informačních povinností při prodeji obuvi, včetně požadavků na značení. Z 330 provedených kontrol zjistili porušení obecně závazných právních předpisů při 208 kontrolách, tj. v 63,0 %.
Na základě zjištěných porušení obecně závazných právních předpisů bylo v rámci kontrolní akce v daném období uloženo celkem 152 pokut v právní moci v celkové hodnotě 265 000 Kč.
Zjištěná porušení a uložené sankce
Porušení zákona č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele bylo při kontrolách prodeje obuvi nejčastějším zjištěním:
- kontrolovaná obuv nebyla označena údaji o materiálech použitých v hlavních částech obuvi v souladu s vyhláškou č. 265/2000 Sb., kterou se stanoví podrobnosti o způsobu označování obuvi údaji o materiálech použitých v jejích hlavních částech – 94 případů
- porušení povinnosti prodávajícího zajistit, aby jím prodávané výrobky byly přímo viditelně a srozumitelně označeny označením výrobce nebo dovozce, popřípadě dodavatele – 65 zjištění
- neposkytování informací o ceně prodávané obuvi – 43 porušení
- nevydání řádného dokladu o zakoupení výrobku ani na žádost spotřebitele – 28 případů
- poměrně málo nedostatků (poměr zjištění nepřesáhl 5 %) bylo zjištěno při reklamacích obuvi nebo nepoctivosti při prodeji.
Informační povinnosti prodejců obuvi Prodávající je povinen řádně informovat spotřebitele o vlastnostech prodávané obuvi, o způsobu jejího použití a údržby a také o nebezpečí, které z nesprávného použití nebo údržby vyplývá. Jestliže je to potřebné s ohledem na způsob a dobu užívání obuvi, je prodávající povinen zajistit, aby tyto informace byly k výrobku přiloženy v písemném návodu v českém jazyce (aby byly srozumitelné). Těchto povinností se nemůže prodávající zbavit odkazem na to, že mu potřebné nebo správné informace neposkytl výrobce, dovozce nebo dodavatel. (Z § 9 zákona o ochraně spotřebitele) Prodávající musí zajistit, aby jím prodávaná obuv byla přímo viditelně a srozumitelně označena identifikačními údaji výrobce nebo dovozce, popřípadě dodavatele, názvem výrobku, údajem o velikosti a dalšími údaji potřebnými dle povahy výrobku k jeho identifikaci, popřípadě užití. Obuv musí být také označena údaji o materiálech použitých v jejích hlavních částech, tj. informací/piktogramem o druhu materiálu použitém na podrážce, svršku a stélce (dle Vyhlášky č. 265/2000 Sb., kterou se stanoví podrobnosti o způsobu označování obuvi údaji o materiálech použitých v jejích hlavních částech). (Z § 10 zákona o ochraně spotřebitele)
Přijatá opatření a uložené sankce
V rámci kontrolní akce byla ve 12 případech zjištěna nabídka nebo prodej výrobků porušujících některá práva duševního vlastnictví.
Na 3138 párů obuvi, které nesplňovaly svým značením podmínky pro uvedení na trh, byl ve 2. čtvrtletí 2014 vydán zákaz prodeje v celkové hodnotě 456 185,70 Kč.
V daném období bylo na základě zjištěných porušení obecně závazných právních předpisů pravomocně uloženo celkem 152 pokut v hodnotě 265 000 Kč. Další správní řízení nebyla do data 30. 6. 2014 ukončena nebo nenabyla právní moci.
Závěr
Výsledky kontrol za 2. čtvrtletí 2014 prokázaly, že někteří prodejci obuvi mají stále problémy s dodržováním všech povinností, které jim ze zákona o ochraně spotřebitele vyplývají. Spotřebitelům tak nabízejí výrobky anonymní – bez identifikace výrobce nebo dovozce, bez příslušného materiálového značení a neinformují je také řádně o ceně nabízení obuvi. Problémem zůstává i vydání dokladu o koupi se všemi náležitostmi na vyžádání spotřebitele. Ten se zejména při uplatnění práva z vadného plnění (při reklamaci) může dostat bez řádného dokladu o koupi do problematické situace a v případě soudního sporu i do důkazní nouze. Proto budou kontroly tohoto sortimentu průběžně pokračovat i nadále.
Zdroj: ČOI