Prostřednictvím nových přísnějších pravidel chtějí poslanci zajistit to, že hračky prodávané na evropském trhu budou pro děti bezpečné.
Parlament vyzval ke zpřísnění pravidel, která by zajistila, že všechny hračky prodávané v EU, včetně hraček z mimounijních zemí nebo prodávaných online, jsou bezpečné. Zprávu poslanci přijali 16. února. Požadují přísnější kontrolu chemických látek obsaženách v hračkách a zmiňují i nově se objevující rizika, které mohou představovat hračky připojující se k internetu.
Proč je třeba aktualizovat současná pravidla?
Směrnice o bezpečnosti hraček byla přijata v roce 2009. Stanovila bezpečnostní předpisy týkající se chemických, mechanických nebo elektrických rizik či nebezpečí spojených s hořlavostí, hygienou a radioaktivitou pro hračky určené pro děti do 14 let.
Směrnice obsahuje ustanovení pro výrobce, dovozce a distributory hraček prodávaných v EU, ale také pro dozor nad vnitrostátním trhem, aby byl zaručen volný oběh hraček, které nepředstavují riziko.
Více než 10 let po přijetí legislativy ale dospěla Evropská komise ve své hodnotící zprávě za rok 2020 k závěru, že směrnice stále vykazuje nedostatky, které se týkají především zdraví a bezpečnosti. Podle zprávy výboru je nezbytná revize směrnice.
Lepší dohled nad trhem
Aby na unijním trhu byly v oběhu pouze bezpečné a vyhovující hračky, vyzývá zpráva členské státy ke zlepšení dohledu nad trhem. Mezi to patří testování hraček a ověřování dokumentace výrobců s cílem stáhnout nebezpečné hračky z trhu a podniknout kroky proti osobám odpovědným za jejich uvedení na trh. Bezpečnostní požadavky EU musí splňovat i hračky prodávané na online platformách.
Přísnější požadavky na chemické látky
V současné legislativě se specifické limitní hodnoty pro chemikálie vztahují pouze na hračky pro děti do 36 měsíců a hračky, které jsou určeny ke vkládání do úst. Mezní hodnoty pro potenciálně nebezpečné látky, jako jsou nitrosaminy a nitrosovatelné látky, jsou považovány za příliš vysoké. Směrnice také umožňuje určité výjimky ze zákazu chemických látek, které jsou karcinogenní, mutagenní nebo toxické pro reprodukci.
Zpráva výboru vyzývá k odstranění těchto nedostatků tím. že stanovuje přísné požadavky na soulad všech platných chemických limitů. Nová legislativa by měla být schopna se rychle a efektivně přizpůsobit novému vědeckému a technologickému vývoji, který snadněji identifikuje nová rizika.
Zdroj: https://www.europarl.europa.eu 17. 2. 2022, dostupné on-line: https://www.europarl.europa.eu/news/cs/headlines/economy/20211202STO18649/bezpecnost-hracek-poslanci-pozaduji-nova-prisnejsi-pravidla