Tisková zpráva ze dne 22. 8. 2023
Sezóna burčáku je tady. Tento kvasný nápoj je pro Českou republiku a období vinobraní opravdu typický. Patříme v podstatě mezi raritní národ, i co se týče konzumace. Burčák je částečně zkvašený hroznový mošt se zachováním cenných látek z přírodních hroznů révy vinné. Pokud tyto hrozny pochází z České republiky, je možné použít oficiální název burčák. Pokud se jedná o hrozny z jiných států, musí být výsledný nápoj označen jako částečně zkvašený hroznový mošt. Dle zákona o vinohradnictví a vinařství lze zmíněný částečně zkvašený hroznový mošt nabízet k přímé lidské spotřebě mezi 1. srpnem a 30. listopadem kalendářního roku, v němž byly vinné hrozny sklizeny, pokud je částečně zkvašený hroznový mošt ve stavu kvašení. Letos se vzhledem ke klimatickým podmínkám jeho prodej posunul, ale burčáku chtiví spotřebitelé se přece jen dočkali.
Nejedná se o žádný druh vína, lze říct, že každé víno bylo kdysi burčákem. Jedná se o zkvašenou šťávu z hroznů. Tyto hrozny jsou bez obsahu chemikálií a pesticidů. Vzniklá šťáva obsahuje mimo jiného cukry, které se vlivem působení kvasinek promění v alkohol a kysličník uhličitý. Jde o postupný a zcela přirozený proces, trvající asi jeden týden.
V burčáku nalezneme mnoho vitamínů a kvasinek, které obsahují široké spektrum vitamínu B, dále obsahuje tiamin, který podporuje srdeční činnost nebo také kyselinu pantotenovou, která tělo chrání proti onemocnění zažívacího ústrojí a sliznice. V neposlední řadě je burčák zdrojem kyseliny nikotinové a nikotinamidu, což jsou látky, které zabraňují kožním a nervovým poruchám.
Burčák je známý i tím, že na některé osoby může působit velmi očistně. Je to dáno vyšším obsahem bílkovin, které mají vysokou výživovou hodnotu a samozřejmě množstvím kvasných bakterií. Pokud na to tělo není zvyklé, může reagovat určitými projímavými účinky.
„Burčák bychom neměli rozhodně kupovat u silnic a u stánků, kde svítí slunce. Pozor také na podezřele nízkou cenu, která může také hodně napovědět o kvalitě prodávaného nápoje“ varuje spotřebitele poradkyně SOS MaS, z.s. Marta Rozprýmová.
Pokud si burčák kupujete ve vinotéce či přímo u vinaře, měli byste mít jistotu, že se jedná o opravdu kvalitní produkt. A kvalita? Rozpoznat opravdu kvalitní burčák není žádná věda. Hlavním ukazatelem je jeho barva. Typickým odstínem je sytá žlutozelená s jemně okrovým odstínem. Hnědý odstín už značí vyšší stáří nebo použití nekvalitních bobulí. Kalnější konzistence ukazuje na vyšší obsah kyselin, kdy ustupuje cukr. Pokud tedy máte radši sladší druhy, podívejte se po nezakaleném. Každopádně kal ani sedliny, které v průběhu kvasu vznikají, nejsou ničemu na škodu. Kvalitní burčák také velmi příjemně voní po vinné odrůdě. Jde o svěží a čerstvou vůni drcených hroznů. K čemu připodobnit chuť? Kvas trochu navozuje příchuť droždí, kterou ale zároveň potlačuje svěže sladká jemná chuť vinné šťávy. Nápoj je již po jednom doušku velmi lahodný a chutná opravdu skoro každému. Chování kvasinek navíc burčáku dodává příjemné drobné perlení. Bublinky vzniklého oxidu uhličitého jsou v nápoji vidět i slyšet. Pozor však na obsažený alkohol. Jak se říká „všeho s mírou“. Kocovina po burčáku může být hodně nepříjemná.
„Chuťově nejlepší je ten, který zkonzumujete hned po nákupu. Při skladování je nutné dodržet některé zásady. Na stav burčáku se vždy zeptejte prodejce. Pokud je burčák ve fázi, kdy je to spíše mošt s cca 2 % alkoholu, tak v pokojové teplotě vydrží den až dva a v lednici vydrží dva až tři dny. I uskladněný doma musí mít skladovací podmínky, tedy vždy povolené víčko, nejlépe v PET lahvi. Burčák je stále v procesu kvašení, a proto v čím chladnějším prostředí ho udržujete, tím proces kvašení zpomalíte. Pozor však na mražení. Rozhodně ho nemůžeme doporučit, protože chuť burčáku zmražením trpí“, radí Marta Rozprýmová.
Zdroj: Redakce SOS MaS, z. s., Bc. Marta Rozprýmová.
Obrázek: pixabay.com