Logo SOS MaS
Sdružení obrany spotřebitelů Moravy a Slezska, z.s.

608 722 582

Logo SOS MaS
Sdružení obrany spotřebitelů Moravy a Slezska, z.s.

ČESKO STOJÍ PŘED KOLABSEM ZDRAVOTNICKÉ SÍTĚ

Populace českých lékařů stárne. Podle statistik už v současnosti v lůžkové péči chybí okolo dvou tisíc úvazků a personál by bylo potřeba omladit nejméně 
o pět let. Bez nějakého opatření bude po roce 2019 Česko čelit personální krizi. Lékařské fakulty prostě nebudou stíhat doplňovat nové lékaře.

Systém by podle ministryně školství Kateřiny Valachové zachránilo 250 až 300 absolventů ročně navíc. Každý rok by školy muselo dokončit o 20 až 25 procent studentů více, a to až do roku 2030.

„Průměrný věk lékaře je kolem 49 let a u některých specializací dosahuje 57 až 58 let. Největší vlnu propadu zaznamenáme v roce 2018 až 2022,“ řekl Ladislav Dušek, ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR. Zdravotnické síti podle něho hrozí problém se zajištěním péče již do tří až čtyř let. Přitom ve srovnání s Německem nebo Švýcarskem vyplývá, že počet lékařů na 1000 obyvatel v ČR (3,87) je s těmito zeměmi srovnatelný (Německo 4,11; Švýcarsko 4,13).

Lékařské fakulty ročně ukončí kolem 1060 lékařů. Zhruba stovka jich vůbec nenastoupí a čtyři až šest procent z nich odcházejí do jednoho roku z oboru. V současnosti končí zhruba 850 nových lékařů.

V Česku je nyní osm lékařských fakult, přičemž Valachová ujistila, že lékaři budou vedle učitelů těmi, které se ministerstvo školství chystá dotovat. Podle proděkana pro studium a výuku 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Davida Marxe se jedná o strukturální problém. „Potřebovali bychom, aby nastoupilo až 500 nových mediků. Tento stav by ovšem znamenal nejen nutnost finanční podpory na studium každého jednoho posluchače, ale i vyšší prostředky na posluchárny či laboratoře.“ dodal Marx.

Zdroj: denik.cz