Logo SOS MaS
Sdružení obrany spotřebitelů Moravy a Slezska, z.s.

608 722 582

Logo SOS MaS
Sdružení obrany spotřebitelů Moravy a Slezska, z.s.

Český telekomunikační úřad informuje: Cestování do nečlenských zemí EU: Jak je to s roamingem?

Léto je za rohem, mnoho lidí čeká zasloužená dovolená, a neuškodí si tedy připomenout některá pravidla roamingu, tj. využívání služeb elektronických komunikací v zahraničí. Z příležitostných dotazů spotřebitelů, které ČTÚ v této oblasti vyřizuje, vyplývá, že si nejsou vždy jisti, kde lze využívat roaming jako takový, případně, kde všude platí regulovaný roaming a jaké poplatky jsou v této souvislosti účtovány.
Poskytování roamingových služeb je založené na individuálních velkoobchodních roamingových dohodách operátorů působících v jednotlivých členských státech.
Poskytovatelé tedy nemají povinnost zajistit na území jakékoliv země možnost hlasových a datových služeb a ČTÚ nedisponuje pravomocí autoritativně nařídit poskytování roamingových služeb kdekoliv na světě.
V případě zemí, které nejsou členskými státy Evropské unie, se navíc neuplatňuje evropská roamingová politika, a tedy nejsou účtovány regulované (výhodnější) roamingové ceny za využívané služby. V tomto případě nejsou poskytovatelé vázáni evropskými předpisy garantujícími příznivější cenové podmínky, ceny za roamingové služby v těchto zemích tak mohou být velmi vysoké.
V této souvislosti ČTÚ doporučuje ověřit si před samotnou cestou do vybrané nečlenské země v obchodních podmínkách konkrétního operátora, zda danou ob- last zahrnuje do poskytování svých roamingových služeb, jaká pravidla uplatňuje v případě využívání služeb na tomto území, případně jaký roamingový tarif lze pro co nejvýhodnější cenu služeb, po dobu pobytu sjednat. Tato obezřetnost napomůže zákazníkům vyvarovat se nepříjemného překvapení v podobě následného neúměrně vysokého vyúčtování služeb.
Na území členských států Evropské unie se na základě příslušných evropských předpisů uplatňuje regulace mobilních hlasových i datových služeb, která se řídí principem „roam like at home“. Na základě tohoto principu lze na území členských států, zjednodušeně řečeno, využívat těchto služeb za stejných cen jako v domovském státě, tj. za vnitrostátní maloobchodní ceny. V některých případech jsou regulované roamingové služby poskytovány i v evropských zemích, které nejsou členy Evropské unie, kupříkladu na území Velké Británie. I v tomto případě tedy doporučuje ČTÚ před samotnou cestou ověřit u příslušného operátora, jaké země začleňuje do zóny Evropské unie, neboť regulovaných cen se na zbytku evropského území nelze domáhat, zde záleží výhradně na obchodním rozhodnutí každého poskytovatele.
V případě jakýchkoliv nejasností se spotřebitel může obrátit na ČTÚ s případnými dotazy.

Zdroj: Český telekomunikační úřad. Monitorovací zpráva 5/2023 str. 2. Dostupné on-line: mz-2023-05.pdf (ctu.cz)

Obrázek: pixabay.com