ČOI: KONTROLY OBUVI: ZNAČENÍ NEDOSTATEČNÉ, CENY ZAVÁDĚJÍCÍ
Povinnost značit obuv kromě standardních údajů o výrobci či rozměru také symboly o materiálech použitých v hlavních částech obuvi, tj. o materiálu vrchu, podšívky a stélky, jakož i podešve, stanoví prováděcí vyhláška k zákonu o ochraně spotřebitele*). Jak ale potvrzují výsledky specializované kontrolní akce na značení obuvi a nedostatky zjištěné Českou obchodní inspekcí v jejím průběhu, část prodávajících si s dodržováním zákonných požadavků starosti nedělá. V průběhu 337 kontrol prodejních míst se sortimentem obuvi zjistili inspektoři nedostatky v polovině z nich. Nejčastěji se setkali s porušením informačních povinností. Prodávající řádně neinformovali spotřebitele o vlastnostech obuvi, správném způsobu užívání, použitých materiálech a často ani o ceně. Nevydání dokladu o koupi pak může spotřebiteli při zjištění vady zkomplikovat uplatnění práv, např. reklamaci vady. Na nevyhovující výrobky byly vydány zákazy prodeje, za zjištěné nedostatky byly uloženy pokuty a Česká obchodní inspekce bude v průběžných kontrolách prodeje obuvi i nadále pokračovat.
V období od 1. 1. do 31. 3. 2014 bylo zkontrolováno celkem 337 prodejních míst se sortimentem obuvi, při nichž byly ověřovány podmínky prodeje těchto výrobků i dalšího spotřebního zboží. Inspektoři se zaměřili zejména na dodržování informačních povinností při prodeji obuvi, včetně požadavků na její značení, tj. symbolů materiálového složení jejích hlavních částí. Z celkového počtu 337 provedených kontrol bylo zjištěno porušení obecně závazných právních předpisů při 172 kontrolách (51 %).
Zjištěné nedostatky
V hodnoceném období bylo nejčastěji zjištěno porušení některého ustanovení zákona o ochraně spotřebitele (zák. č. 634/1992 Sb.). U kontrolovaného sortimentu se jednalo hlavně o nesplnění povinnosti prodávajícího řádně informovat spotřebitele o vlastnostech prodávané obuvi, způsobu jejího použití a údržby, což je závažné porušení zejména v případě prodeje obuvi označované jako „vysoce módní“. Dalším nedostatkem byla nabídka výrobků bez označení údaji o výrobci, dovozci popřípadě dodavateli, a také nezajištění značení obuvi údaji o materiálech použitých v jejích hlavních částech. Dalším porušením bylo neposkytování informací o ceně prodávaných výrobků a nedodržování zásad poctivosti prodeje, které inspektoři zjistili jak u sortimentu obuvi, tak i u jiných nabízených výrobků.
Nejčastější porušení zákona o ochraně spotřebitele:
- informační povinnosti (§§ 9, 10 a 11) – 127 případů
- neseznámení s cenou (§ 12) – 53 zjištění
- poctivost prodeje (§ 3) – 22 porušení
- nedostatky související s reklamačním řízením (§ 13 a § 19) – 20 zjištění
- neúplný doklad o koupi/nevydání dokladu o koupi (§ 16) – 14 případů
- klamavé obchodní praktiky, včetně 5 případů nabídky/prodeje padělků (§ 5) – 12 zjištění.
Porušení jiných právních předpisů bylo v rámci kontrol obuvi zjištěno v 33 případech.
Uložená opatření a sankce
V průběhu kontrolní akce se zaměřením na obuv vydali inspektoři zákaz prodeje na 2711 kusů výrobků v celkové hodnotě 410 897,20 Kč, které nesplňovaly podmínky pro uvedení na trh. Výrobky porušující některá práva duševního vlastnictví zabrali inspektoři v 5 případech.
Na základě zjištěných porušení obecně závazných právních předpisů bylo v rámci kontrolní akce v daném období uloženo pravomocně 97 pokut v celkové hodnotě 121 000 Kč.
Závěr
Vyhodnocení výsledků této specializované kontrolní akce potvrdilo, že i přes průběžné kontroly v sortimentu obuvi má část prodávajících stále problémy s plněním povinností stanovených zákonem o ochraně spotřebitele. Česká obchodní inspekce bude proto v těchto kontrolách pokračovat a spotřebitelům doporučuje, aby věnovali výběru a nákupu obuvi náležitou pozornost. Měli by od prodávajících vyžadovat maximum informací o vybraném typu obuvi, zejména o použitých materiálech, jejím správném užívání a údržbě, nejlépe v písemné podobě. A pokud tyto informace v požadovaném rozsahu nedostanou, měli by hledat jiného prodávajícího. Vyplatí se také vyžádat si doklad o koupi a uschovat jej pro případnou reklamaci.
*) Vyhláška č. 265/2000 Sb., kterou se stanoví podrobnosti o způsobu označování obuvi údaji o materiálech použitých v jejích hlavních částech
Zdroj: ČOI