Logo SOS MaS
Sdružení obrany spotřebitelů Moravy a Slezska, z.s.

608 722 582

Logo SOS MaS
Sdružení obrany spotřebitelů Moravy a Slezska, z.s.

 

ČOI: LETNÍ TURISTICKÁ SEZÓNA

Hlavní turistická sezóna je období, ve kterém nezahálejí ani inspektoři ČOI. Monitorují od dubna až do konce září prodej zboží a služby poskytované na většině míst, kam míří dle turistických průvodců tisíce domácích i zahraničních návštěvníků. A těch je v rámci celé České republiky bezpočet, ať se jedná o kulturní a historické památky, ubytovací služby, sportovní areály nebo o stánky s občerstvením, suvenýry či různým sezónním sortimentem. Ve 2. čtvrtletí vytipovali ke kontrole 308 provozoven a nedostatky zjistili ve 110 z nich. Celkem byly uloženy v tomto období pokuty přesahující 500 tisíc korun. Kontroly v rámci letní turistické sezóny budou pokračovat až do konce září.

V období od 1. 4. do 30. 6. 2014 bylo v rámci kontrolní akce zaměřené na kontrolu nabídky a prodeje zboží v průběhu letní sezóny provedeno celkem 308 kontrol, při nichž inspektoři ověřovali dodržování zákona o ochraně spotřebitele a dalších souvisejících předpisů v působnosti dozoru České obchodní inspekce.

Kontroly směřovaly na všechny subjekty působící na maloobchodním trhu, kde byl v období trvání turistické sezóny předpokládán prodej zboží nebo nabídka služeb spotřebitelům.

V průběhu 308 kontrol bylo zjištěno porušení předpisů ve 110 případech (tj. 35,7 %).

Uložená opatření a sankce

Zjištěná porušení zákona o ochraně spotřebitele a dalších obecně závazných právních předpisů:

Z hlediska struktury zjištěných nedostatků zjišťovali inspektoři při kontrolách nejčastěji porušení zákona č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele:

  • porušení zásad poctivosti prodeje (§ 3 – např. nesprávná hmotnost nebo míra, nesprávné účtování v návaznosti na seznámení s cenou) bylo zjištěno v 53 případech (42,4 % porušení)
  • povinnost seznámení spotřebitele s cenou nabízených výrobků nebo poskytovaných služeb (§ 12) porušili prodávající v 18 případech (14,4 %)
  • doklad o koupi nebo poskytnuté službě (§ 16) nebyl řádně vydán v 10 případech

Mimo ustanovení zákona č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele, byl z dalších právních předpisů nejčastěji porušen zákon č. 64/1986 Sb., o České obchodní inspekci (ve 23 případech
z 26), a to používáním měřidel bez platného úředního ověření. V této souvislosti vydali inspektoři zákaz používání 37 ks těchto měřidel do doby zjednání nápravy.

V rámci kontrolní akce byl vydán také zákaz prodeje výrobků, které nesplňovaly podmínky pro uvedení na trh v celkovém počtu 101 ks. Hodnota zakázaného zboží činila 23 388 Kč.

Na základě zjištěných porušení obecně závazných právních předpisů bylo v rámci kontrolní akce pravomocně uloženo v průběhu 2. čtvrtletí celkem 137 pokut v hodnotě 535 000 Kč (do počtu pokut jsou zahrnuty i sankce za porušení zjištěná při kontrolách v předchozím období, které nabyly právní moci v průběhu 2. čtvrtletí 2014)

Závěr

Tato kontrolní akce byla i letos, stejně jako každý rok, preventivně zaměřena na prodej zboží a nabídku služeb v rámci letní turistické sezóny. Její výsledky prokázaly, že v těchto místech dochází stále ve značné míře k porušování zákona a také k poškozování spotřebitelů, což zejména v případě zahraničních návštěvníků poškozuje dobré jméno České republiky i poctivých podnikatelů v oblasti cestovního ruchu.

Tato kontrolní akce však není jediná, kterou Česká obchodní inspekce monitoruje a kontroluje služby a prodej v rámci turistického ruchu. Jejím cílem jsou zejména doplňkové služby a specializovaný sortiment prodeje (například suvenýry, tradiční české výrobky apod.). Souběžně probíhají kontrolní akce zaměřené na další tradičně problémové oblasti, např. na veřejné stravování, služby a prodej orientované na sportovní aktivity apod.

Zdroj: ČOI

pivo