ČOI: POUŤOVÉ ATRAKCE STÁLE S RIZIKY
Kontroly prostředků lidové zábavy nejsou nikterak snadnou záležitostí. V roce 2012 se při nich Česká obchodní inspekce zaměřovala zejména na zajištění bezpečnosti uživatelů, ať už na poutích nebo při dalších příležitostech, kde byly provozovány klasické pouťové atrakce, stany či nafukovací atrakce (skákadla). Inspektoři ČOI při své práci museli postupovat tak, aby co možno nejméně narušili nebo omezili jejich provoz. Celkem bylo zkontrolováno 78 provozovatelů, 17 výrobců, 2 dovozci a 9 distributorů různých atrakcí. Ve třech případech proběhla kontrola ČOI ve spolupráci s autorizovanou zkušebnou. Pozitivním zjištěním při těchto kontrolách byla skutečnost, že provozovatelé atrakcí si jsou vědomi rizik a také možných následků případných úrazů. Závady, na něž byli upozorněni, proto odstraňovali velmi rychle. A nebylo jich málo: Nedostatky zjistili inspektoři ČOI u 125 z celkového počtu 246 kontrolovaných prostředků lidové zábavy. V kontrolách tohoto odvětví proto budou pokračovat i v roce 2013.
Kontroly byly zaměřeny na výrobce, dovozce a provozovatele prostředků lidové zábavy a dodržování požadavků zákona č. 22/1997 Sb., o technických požadavcích na výrobky, a dalších prováděcích předpisů (nařízení vlády č. 173/1997 Sb., kterým se stanoví vybrané výrobky k posuzování shody, příloha č. 2, položka č. 6 – Prostředky lidové zábavy).
Podmínky pro výrobu a provozování prostředků lidové zábavy jsou stanoveny ČSN EN 13814 -Prostředky lidové zábavy, ČSN EN 14960 – Nafukovací atrakce, ČSN EN 15567 – Lanové parky, ČSN EN 14974 – Skateparky a ČSN EN 13782 – Stany pro veřejné použití. Všechny tyto normy byly ve Věstníku Úřadu pro technickou normalizaci, metrologii a státní zkušebnictví č. 8 z 8. 8. 2011 zařazeny jako určené normy k NV č. 173/1997 Sb.
Výsledky kontrol provozovaných pouťových atrakcí
Kontroly prostředků lidové zábavy na poutích a dalších slavnostech probíhaly v období od března do konce září 2012. Pracovníci Oddělení technické kontroly Inspektorátu pro Středočeský kraj a Hl. město Prahu prověřili celkem 213 pouťových atrakcí u 78 provozovatelů.
Atrakce již provozované jsou kontrolovány také s ohledem na jakost poskytované služby dle zák. č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele, v platném znění. U jejich provozovatelů inspektoři ČOI kontrolovali, dodržují-li zákon o ochraně spotřebitele, tj. zda poskytují službu v předepsané nebo schválené jakosti (v souladu s § 1 odst. 3) zákona č. 634/1992 Sb.).
Závady na technickém stavu vzniklé buď provozem, nebo jejich opakovanou montáží, byly zjištěny u 94 atrakcí. Opatření uložená kontrolním orgánem byla ve všech případech odstraněna.
Nejčastější zjištěné nedostatky:
– vysoký nástupní schod na atrakci nebo nástupní plošinu
– chybějící zábrany proti neočekávanému vstupu do dráhy provozované atrakce
– chybějící zábradlí u atrakce, snižující riziko pádu z výšky větší než 0,6 m.
– nedostatečná výška napájecího pletiva autodromu – riziko úrazu elektrickým proudem
– poškozené gondoly některých atrakcí – ostré hrany apod.
– chybějící instrukce v českém jazyce u atrakce
– neukotvené nafukovací atrakce v provozu – hrady, skluzavky
– nechráněné pružiny u trampolín – možnost uvíznutí končetiny
– atrakce umístěná pod vedením vysokého napětí
– provoz atrakce bez schválení stanoveného Asociací výrobců a provozovatelů PLZ nebo dle pokynů výrobce (chybějící technický průkaz nebo provozní kniha)
Kontroly atrakcí na poutích v Potštejně, v Doksech a IGNIS Brunensis proběhly za účasti autorizované osoby – TÜV SÜD Czech s.r.o. (AO 211). V inspekčních zprávách zkušebna uvedla závady, které neměly vliv na bezpečnost provozovaného zařízení, proto byla uložena pouze opatření k jejich odstranění. Při kontrole IGNIS BRUNENSIS byl pořadatel akce při seznámení s inspekční zprávou informován, že umístění atrakcí na svažitém asfaltovém parkovišti je nevhodné.
Součástí kontrol byla také analýza rizik zjištěných závad i scénář možného úrazu a podle závažnosti zjištění bylo uloženo opatření. Celkem bylo kontrolovaným osobám uloženo 39 termínovaných opatření k odstranění závad. Na 5 atrakcí byl vydán zákaz provozování (dle § 7 odst. 1) písm. a) zák. č. 64/1986 Sb., o ČOI). Jednalo se o hydraulickou helikoptéru (rozbité přední sklo), trampolínu (nechráněné otvory), TWISTER (nefunkční zádržný systém), SAFARI autíčka (ostré hrany v místech pro pasažéry), Centrifuga (nefunkční zádržný systém).
Kontroly stanů pro veřejné použití
Inspektoři ČOI provedli celkem 23 kontrol stanů pro veřejné použití, a to u 9 distributorů a 14 výrobců. Kontroly se uskutečnily v souvislosti s případem smrtelného úrazu při zřícení stanu na festivalu Pohoda na Slovensku.
Příslušná technická norma ČSN EN 13782 – Stany pro veřejné použití rozlišuje pouze dvě kategorie stanů – do 50 m² a nad 50 m² půdorysné plochy, rozdíl je ve způsobu posouzení shody. U stanů pod 50 m² plochy postačuje pro posouzení shody autorizovanou osobou dokumentace týkající se hořlavosti plachtových materiálů a stability konstrukce a výrobce k nim nemusí vydat revizní knihu, která mj. definuje podmínky pro provozování stanu. U stanů s půdorysnou plochou větší než 50 m² je pro posouzení shody autorizovanou osobou potřebný statický výpočet pro různé typy zatížení (větrem, sněhem apod.), zkouška opláštění na pevnost (švy) a hořlavost a výrobce je povinen vydat revizní knihu.
Zkontrolováno bylo celkem 26 typů výrobků a u 25 z nich zjistili inspektoři nedostatky, neboť povinnost posouzení shody nebyla známa ani výrobcům. Pouze jeden český výrobce doložil certifikát výrobku dle NV 173/1997 Sb. K odstranění zjištěných závad v dokumentaci 25 typů stanů byla uložena termínovaná opatření – zjištění se týkala chybějící revizní knihy nebo doplnění požadovaných instrukcí (o použití ručních hasicích přístrojů). Dále 11 výrobců neposoudilo shodu stanovených výrobků – stanů podle národního předpisu a nevydalo prohlášení o shodě. V jednom případě bylo zahájeno správní řízení a dalším 10 kontrolovaným subjektům byly uloženy pokuty na místě ve výši 42 000 Kč.
Kontroly skateparků
Zkontrolováni byli 3 výrobci, s jedním z nich bude vedeno správní řízení pro porušení podmínek pro uvedení výrobků na trh v souladu se zákonem o technických požadavcích na výrobky a dalšími prováděcími předpisy, dalším dvěma výrobcům byla uloženo opatření k odstranění zjištěných nedostatků.
Na základě spotřebitelského podnětu byla provedena také kontrola skateparku v Říčanech. Při jeho uvedení do provozu nebyly zjištěny závady, avšak vzhledem k četným nedostatkům způsobeným používáním městský úřad hřiště uzavřel.
Kontroly nafukovacích atrakcí
Kontroly proběhly u dvou dovozců, kteří dovezli celkem 3 kusy nafukovacích atrakcí. Oběma dovozcům byly uloženy pokuty za porušení povinností stanovených zákonem o technických požadavcích na výrobky při uvedení těchto výrobků na trh nebo do provozu.
Výsledky kontrol průvodní dokumentace k výrobku
U provozovatele prostředků lidové zábavy je vždy kontrolována průvodní dokumentace k atrakcím v provozu. Z celkového počtu 246 kontrolovaných výrobků byly v předložených dokladech o schválení provozu atrakce pro daný rok zjištěny závady u 31 výrobků. U stanů pro veřejné použití chyběly revizní knihy (dle § 14 ČSN EN 13782), popř. bylo uloženo doplnění této knihy o požadované instrukce. U skateparků nebyla dokumentace vůbec doložena a v dokládaných průkazech provozovaných atrakcí byly také zjištěny drobné nedostatky.
Kontroly Návodů na montáž výrobků
Vybavení výrobku manuálem bylo kontrolováno pouze u výrobců a distributorů stanů a dovozců nafukovacích atrakcí. U již provozovaných atrakcí by měl být návod k montáži součástí technické dokumentace.
Uložená opatření a sankce
– v 66 případech zjištěných formálních (odstranitelných) nedostatků bylo uloženo termínované opatření k jejich odstranění
– na pět provozovaných prostředků lidové zábavy byl vydán zákaz používání do doby zjednání nápravy (odstranění zjištěných nedostatků)
– příkazem na místě byly 10 výrobcům a 2 dovozcům uloženy pokuty v celkové výši 47 000 Kč
– se dvěma kontrolovanými výrobci bude vedeno správní řízení o uložení pokuty
Závěr
V rámci dozoru zaměřeného na prostředky lidové zábavy bylo v roce 2012 zkontrolováno celkem 78 provozovatelů, 17 výrobců, 2 dovozci ze třetích zemí (mimo EU) a 9 distributorů. Závady byly zjištěny u 125 prostředků lidové zábavy z celkového počtu 246 kontrolovaných. Ve 3 případech proběhly kontroly ve spolupráci s autorizovanou osobou.
Kontroly, minimálně dvoudenní, probíhaly na vytipovaných slavnostech a poutích tak, aby byl co nejméně narušen a omezen provoz kontrolovaných atrakcí. Součástí dozoru byla také kontrola technické dokumentace. Před zahájením provozu pracovníci ČOI provedli fyzickou kontrolu atrakcí a seznámili provozovatele s výčtem závad. I když způsob odstranění závad je na provozovateli atrakce, byly zjištěné nedostatky odstraněny v nejkratším možném termínu, neboť provozovatelé si uvědomují přímou odpovědnost za případné následky úrazu.
V roce 2012 nebyla provozovatelům atrakcí uložena žádná pokuta (na rozdíl od předchozích let), protože zjištěné nedostatky neovlivňovaly svým charakterem bezpečnost provozování atrakcí. Toto pozitivní zjištění je důkazem toho, že kontrolní činnost ČOI účinně napomáhá snížit míru možného rizika, jemuž jsou spotřebitelé – velmi často děti – při provozu pouťových atrakcí vystaveni, aniž jsou schopni se před nimi sami ochránit.
V roce 2013 zaměří Česká obchodní inspekce svoji kontrolu více na stany pro veřejné použití, neboť výsledky kontrol výrobců a provozovatelů těchto výrobků prokázaly zásadní neznalost povinností na obou stranách. Kontroly budou pokračovat nadále také u provozovatelů dalších prostředků lidové zábavy, jejich výrobců i dovozců tak, aby byla orgánem dozoru v dostatečné míře zajištěna ochrana bezpečnosti a zdraví spotřebitelů.
Zdroj: ČOI