Logo SOS MaS
Sdružení obrany spotřebitelů Moravy a Slezska, z.s.

608 722 582

Logo SOS MaS
Sdružení obrany spotřebitelů Moravy a Slezska, z.s.

 

COI: STÁNKY S TABÁKOVÝMI VÝROBKY JSOU TRVALE PROBLEMATICKÉ

Inspektoři ČOI kontrolují nabídku, prodej a skladování tabákových výrobků všude tam, kde se při své činnosti s tímto sortimentem setkávají. V roce 2013 zjistili v průběhu 3363 kontrol porušení povinností stanovených zákonem o spotřebních daních celkem v 35 případech. Kromě zakázaného prodeje jednotlivých cigaret z balení zjistili prodej za nižší nebo vyšší cenu než bylo uvedeno na kolku a také prodej cigaret bez označení nebo s poškozeným kolkem. Pozornost inspektorů však nebyla zaměřena pouze na tabákové výrobky, ale také na další povinnosti prodávajících a poskytovatelů služeb. V průběhu kontrolní akce bylo porušení těchto povinností zjištěno v dalších 1206 případech. Zejména se jednalo o nepoctivost při prodeji, neseznámení s cenou, nevydání dokladu o koupi a také o používání měřidel bez platného úředního ověření. Zákaz prodeje byl vydán na 2082 kusů zboží v hodnotě 130.789 Kč a zákaz používání na 239 ks neověřených měřidel. V průběhu kontrolní akce bylo uloženo 935 pokut v celkové výši 4,6 milionu korun. Další správní řízení nebyla do konce roku 2013 ještě ukončena, popřípadě rozhodnutí o pokutě nenabylo ještě právní moci.

V období od 1. 1. do 31. 12. 2013 bylo v rámci kontrolní akce zaměřené na nabídku, prodej a skladování tabákových výrobků provedeno celkem 3363 kontrol. Porušení obecně závazných právních předpisů bylo zjištěno v 1241 případě (tj. 36,9 %).


Porušení obecně závazných právních předpisů

Porušení zákona č. 353/2003 Sb., o spotřebních daních, bylo zjištěno v 35 případech:

–         prodej cigaret z otevřeného jednotkového balení (24 případů)

–         prodej cigaret za cenu nižší, než cena pro konečného spotřebitele (4 zjištění)

–         prodej cigaret za cenu vyšší, než cena pro konečného spotřebitele (4 zjištění)

–         prodej cigaret s poškozenou tabákovou nálepkou nebo bez označení (3 případy).

Porušení zákona č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele, bylo prokázáno celkem v 1438 případech:

–         porušení zásad poctivosti prodeje (§ 3) zjištěno ve 499 případech

–         neseznámení spotřebitele s cenou (§ 12) – 446 případů

–         nedodržení informačních povinností (§§ 9, 10 a 11) – 212 zjištění

–         nevydání dokladu o koupi/poskytnuté službě se všemi náležitostmi (§ 16) – 112 porušení

Porušení zákona č. 64/1986 Sb., o České obchodní inspekci bylo zjištěno ve 200 případech:

–         používání měřidel bez platného úředního ověření (porušení § 9) bylo zjištěno ve 197 případech

–         v dalších 3 případech nesplnily kontrolované osoby uložená opatření nebo mařily kontrolu.

Jiné právní předpisy porušily kontrované subjekty ve 104 případech.


Uložená opatření a sankce

Na základě inspektory zjištěných nedostatků uložila Česká obchodní inspekce v průběhu roku 2013 celkem 935 pokut v souhrnné výši 4 611 500 Kč.

Pro porušení povinností stanovených zvláštními předpisy byl uložen zákaz prodeje 2 082 ks zboží v celkové hodnotě 130 789 Kč a dále zákaz používání 239 ks měřidel bez platného úředního ověření do doby zjednání nápravy.

 
Závěr

Kontroly České obchodní inspekce zaměřené na nabídku, prodej a skladování tabákových výrobků se týkají všech typů provozoven, kde jsou spotřebitelům nabízeny, tedy jak specializovaných prodejen tabáku, různých stánků s občerstvením tak i restaurací, kde jsou součástí doplňkového prodeje, a dalších provozoven. K nejproblémovějším místům patří trvale stánkový prodej, proto se na stánky soustředí pozornost inspektorů ČOI ve větší míře než na další typy provozoven. V průběhu celého roku se podařilo prokázat celou řadu nedostatků, a to nejen při prodeji tabákových výrobků. Z celkových výsledků vyplývá, že zejména ve stáncích prodávající ve zvýšené míře porušují zásady poctivosti prodeje, neseznamují spotřebitele řádně s cenou výrobků a služeb a neposkytují jim ani další povinné informace. Celkový poměr zjištěných porušení svědčí o dlouhodobě neuspokojivém chování prodávajících vůči spotřebitelům. Proto byly kontroly a monitorování prodejních míst tabákových výrobků opakovaně zařazeny do kontrolního plánu ČOI na rok 2014.

Zdroj: ČOI

kusove-cigarety-koruny-w