ČOI: V ČERVNU NEVYHOVĚLO 6 VZORKŮ MOTOROVÝCH PALIV
V měsíci červnu zaznamenali inspektoři ČOI pokles kvality pohonných hmot. Oproti květnu bylo zhoršení jakosti navýšeno z 0,4% na 3,0%, z toho u benzinů z 0% na 3,9% a u nafty z 0,8% na 3,3%. Celkem byl vydán zákaz prodeje na 21 918 litrů pohonných hmot v hodnotě 644 620 korun, z toho na prodej 18 575 litrů automobilového benzinu v hodnotě 550 681 korun a 3 343 litrů motorové nafty v hodnotě 93 939 korun.
Cílem kontroly ČOI bylo sledování a monitorování jakosti pohonných hmot podle zákona č. 311/ 2006 Sb., o pohonných hmotách a vyhlášky č. 133/2010 Sb., o jakosti a evidenci pohonných hmot v měsíci červnu 2016. Kontroly a sledování jakosti byly prováděny formou odběrů vzorků a laboratorních rozborů automobilového benzinu, motorové nafty, biopaliva, LPG, CNG a Etanolu na čerpacích stanicích na celém území České republiky.
Z celkového počtu 197 vzorků pohonných hmot odebraných a kontrolovaných v měsíci červnu, nevyhovělo stanoveným jakostním požadavkům 6 vzorků, což představuje 3,0%.
Automobilové benziny
Ve sledovaném období bylo v rámci kontroly, sledování a monitorování jakosti pohonných hmot odebráno celkem 76 vzorků automobilových benzinů. Laboratorními rozbory byly zjištěny 3 vzorky hodnocené jako nevyhovující. Z toho 1 vzorek nevyhověl v jakostním parametru tlak par, který je mimo jiné charakteristikou těkavosti benzínu. Při kontrole byla naměřená hodnota 64,3 kPa (kilopascalů), kdy maximální přípustná hranice je 62 kPa. Zbývající 2 vzorky nevyhověly v jakostním parametru oktanové číslo měřené výzkumnou metodou – OČVM, které vyjadřuje odolnost benzinu proti klepání při spalování v zážehovém motoru. Při nižším oktanovém čísle dochází ke zhoršenému spalování, riziku tvorby úsad, snížení výkonu a zvýšení spotřeby paliva včetně rizika poškození úpravy složení výfukových plynů. Naměřená hodnota u prvního vzorku byla 93,9 a u druhého 94,0 (minimální předepsaná hodnota je při zahrnutí nejistoty měření 94,6).
Motorové nafty
Dále bylo Českou obchodní inspekcí odebráno a kontrolováno celkem 92 vzorků motorové nafty. Z tohoto počtu vzorků nesplnily 3 vzorky jakostní požadavky příslušné technické normy. Kontrolované vzorky nevyhověly v parametru bod vzplanutí, kdy při větší odchylce je riziko snížení viskozity motorové nafty a zhoršení její mazivosti. Bod vzplanutí rovněž souvisí s otázkou požární bezpečnosti. U jednoho vzorku byla naměřena hodnota 41,0°C, dva vzorky měly shodně naměřenou hodnotou 46,0°C (minimální stanovená hodnota je při zahrnutí nejistoty měření 53 °C).
Biopaliva v pohonných hmotách
Ve sledovaném období byl kontrolován obsah metylesterů mastných kyselin u 92 vzorků motorové nafty. Obsah etanolu v automobilových benzinech byl zkontrolován u 76 vzorků. Laboratorními rozbory nebylo zjištěno překročení přípustné horní hranice obsahu biosložek u odebraných vzorků sledovaných motorových paliv.
Vzorky směsného paliva SMN 30, FAME a E 85 nebyly v měsíci červnu odebrány.
V rámci této kontroly uložila Česká obchodní inspekce v měsíci červnu ve třech případech opatření spočívající v zákazu prodeje pohonných hmot, které nesplňovaly požadavky na jakost a složení stanovené prováděcím právním předpisem, zvláštními právními předpisy a českými technickými normami. Opatření bylo vydáno na 18 575 litrů automobilového benzinu v hodnotě 550 681 korun a 3 343 litrů motorové nafty v hodnotě 93 939 korun.
Zdroj: ČOI