Logo SOS MaS
Sdružení obrany spotřebitelů Moravy a Slezska, z.s.

608 722 582

Logo SOS MaS
Sdružení obrany spotřebitelů Moravy a Slezska, z.s.

 

ČOI: V LEDNU ZJIŠTĚNO PĚT NEJAKOSTNÍCH VZORKŮ MOTOROVÝCH PALIV

V lednu bylo u čerpacích stanic podle plánu na rok 2014 odebráno 219 vzorků pohonných hmot, z nichž pět nevyhovělo požadavkům technických norem na jakost, a to jeden vzorek automobilového benzinu, 3 motorové nafty a jeden vzorek LPG pro pohon. Nejzávažnější odchylky byly zjištěny u vzorku benzinu, který mj. trojnásobně překročil limitní obsah etanolu, a u vzorku LPG s téměř dvojnásobným obsahem síry. Vzorky směsného paliva, FAME a Etanolu E-85 nebyly v lednu kontrolovány vzhledem k omezenému počtu jejich odběrních míst v tržní síti.

Sledování a monitorování jakosti pohonných hmot na území České republiky probíhá i v roce 2014 podle zákona o pohonných hmotách (ust. §7 odst. 2 písm. a, zák. č. 311/2006 Sb.), a vyhlášky č. 133/2010 Sb. U čerpacích stanic těchto motorových paliv jsou odebírány vzorky automobilových benzinů, motorové nafty, směsného paliva, biopaliva, LPG, CNG a Etanolu E 85 (dle ust. § 3 odst. 1 zákona č. 311/2006 Sb.).

Výsledky kontroly

Z celkového počtu 219 vzorků motorových paliv odebraných a kontrolovaných v lednu nevyhovělo stanoveným jakostním požadavkům celkem 5 vzorků, což představuje 2,3 %. Závady v jakosti byly zjištěny u odebraných a kontrolovaných vzorků automobilového benzinu, motorové nafty a LPG pro pohon. Výsledky podle druhů pohonných hmot včetně zjištěných nevyhovujících kritérií jsou uvedeny v příloze.

Automobilové benziny

V lednu bylo odebráno a kontrolováno celkem 88 vzorků automobilového benzinu. Stanovené požadavky technické normy na jakost nesplnil jeden vzorek tohoto druhu motorového paliva. Vzorek nevyhověl v jakostním ukazateli obsah etanolu (naměřeno 15,1 % V/V a maximum hodnoty při zahrnutí nejistoty měření je 5,2 % V/V) a současně nevyhověl v jakostním ukazateli kyslík výpočtem (naměřeno 5,75 % m/m a maximum hodnoty při zahrnutí nejistoty měření je 2,9 % m/m). Výrazně vyšší obsah kyslíkatých látek může být signálem výrobní chyby nebo úmyslné manipulace s palivem. Vyšší obsah etanolu v benzinu zvyšuje produkci škodlivých látek při spalování a může poškodit katalyzátor vozu.

Motorové nafty

Odebráno a kontrolováno bylo celkem 104 vzorků motorové nafty a 3 vzorky z tohoto počtu nesplnily jakostní požadavky dle příslušné technické normy. Nevyhověly v jakostním ukazateli bodu vzplanutí. Laboratorními rozbory byla naměřena nižší hodnota než 53,0 ˚C, což je dle příslušné technické normy minimální hodnota tohoto jakostního ukazatele. U jednoho vzorku byl naměřen bod vzplanutí nižší než 20 °C, což znamená obsah nežádoucí příměsi vyšší než 1 % V/V, s tím související snížení viskozity paliva a v důsledku toho i potenciální nebezpeční mechanického poškození motoru dílů palivové soustavy vozu.

LPG pro pohon

Z celkového počtu 24 odebraných a kontrolovaných vzorků LPG pro pohon nevyhověl jakostním požadavkům příslušné technické normy jeden vzorek, u něhož byla laboratorními rozbory zjištěna téměř dvojnásobná hodnota obsahu síry (109,6 mg/kg – limitní hodnota tohoto jakostního ukazatele při zahrnutí nejistoty měření je 60,0 mg/kg). K odchylce mohlo dojít odlišným složením paliva v důsledku výrobní vady nebo úmyslnou manipulací, a to kontaminací jinou složkou než je určena pro použití v LPG.

Biopaliva v pohonných hmotách

V lednu byl kontrolován obsah metylesterů mastných kyselin u 104 vzorků motorové nafty a obsah etanolu v automobilových benzinech byl zkontrolován u 88 vzorků. Laboratorními rozbory bylo zjištěno překročení horní přípustné hranice obsahu biosložek u jednoho vzorku automobilového benzinu, u něhož byla naměřena hodnota obsahu etanolu 15,1 % V/V, zatímco nejvyšší povolená hodnota (při zahrnutí nejistoty měření) je dle příslušné technické normy 5,2 % V/V.

U zbývajících vzorků nebylo laboratorními rozbory překročení horní přípustné hranice obsahu biosložek zjištěno.

Závěr

Rozbory odebraných vzorků pohonných hmot prokázaly odchylky od jakostní normy u 1 vzorku automobilového benzinu, 3 vzorků motorové nafty a 1 vzorku LPG pro pohon.

Z číselných údajů vyplývá, že jakost pohonných hmot odebraných a kontrolovaných Českou obchodní inspekcí se v měsíci lednu 2014 se oproti stejnému období roku 2013 zhoršila a to o 1,7 %. Zhoršení bylo způsobeno zjištěním 5 nejakostních vzorků u automobilových benzinů, motorové nafty a LPG pro pohon. Stabilní výsledky vykázaly v hodnoceném měsíci kontrolované vzorky CNG. Směsné palivo, FAME a Etanol E-85 nebyly v měsíci lednu 2014 kontrolovány vzhledem k omezenému počtu odběrních míst těchto paliv v tržní síti.

Zdroj: ČOI

kontrola-phm