Logo SOS MaS
Sdružení obrany spotřebitelů Moravy a Slezska, z.s.

608 722 582

Logo SOS MaS
Sdružení obrany spotřebitelů Moravy a Slezska, z.s.

 

ČOI: VE VARECH KLAMOU NÁVŠTĚVNÍKY FESTIVALU I PRODEJCI ŠPERKŮ

Stejně jako festivalový maraton v Karlových Varech,  v plném nasazení jsou i inspektoři České obchodní inspekce. V letošním roce si nad rámec tradičních kontrol přidali i jednu speciální – zaměřili se na prodejce šperků osazených drahými kameny.   Ve spolupráci se znalci v oboru gemologie z celních laboratoří zakoupili předem vytipované šperky ve 4 kontrolovaných karlovarských prodejnách, u nichž prodávající deklarovali, že se jedná o přírodní kameny. Předběžný posudek, že se jedná o syntetické kameny, potvrdí až odborné rozbory zakoupených vzorků. „V případě klamavého jednání prodávajících vůči spotřebitelům, zejména cizincům, jsem pro maximální postihy, protože poškozují dobré jméno České republiky v zahraničí. Je to ostuda,“ řekl náměstek ministra průmyslu a obchodu Karel Novotný, který byl při své návštěvě Janem Řezáčem, ředitelem inspektorátu ČOI pro Plzeňský a Karlovarský kraj, s výsledky kontrol seznámen.

Přes opakovaná upozornění, že inspektoři  ČOI se během konání Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech zaměří zejména na ty oblasti prodeje a poskytovaných služeb, které  mohou   zajímat  festivalové či lázeňské hosty, někteří podnikatelé nevzali toto avizo vážně. Potvrdily to kontroly v prodejnách šperků 10. července 2014. Na základě negativních výsledků loňských kontrol načasoval Jan Řezáč, ředitel inspektorátu ČOI se sídlem v Plzni, kontrolu těchto výrobků na období konání festivalu, který navštěvují tisíce filmových fanoušků a současně potenciálních zákazníků z Čech i řady jiných zemí světa.

Na této časově i odborně náročné kontrolní akci spolupracovali s Českou obchodní inspekcí znalci v oboru gemologie z laboratoří Generálního ředitelství cel.  Do 4 kontrolních nákupů byly vybrány šperky, u nichž prodávající deklaroval, že jsou osazeny drahými kameny.  Pokud laboratorní rozbory potvrdí podezření kontrolám přítomných znalců, že se nejedná o přírodní kameny jako vltavín, citrín, almandin apod., ale o syntetické náhražky, umožňuje zákon o ochraně spotřebitele, aby ředitel inspektorátu ČOI uložil prodávajícímu za zakázané užití klamavých obchodních praktik sankci až do výše 5 milionů korun. 

S průběhem kontrol prodejců šperků byl bezprostředně seznámen náměstek ministra průmyslu a obchodu Karel Novotný, který zavítal do Karlových Varů v doprovodu ředitele inspektorátu ČOI se sídlem v Plzni, Janem Řezáčem. Návštěva náměstka Karla Novotného, který má problematiku kontrol ve své gesci, byla další z pracovních cest, při nichž se seznamuje s kontrolní praxí a specifiky jednotlivých inspektorátů.

Doplňující informace:

Podnikatelům, u kterých byla v roce 2013 provedena Inspektorátem Plzeňským a Karlovarským kontrola šperků, dle deklarace prodávajících osazených přírodními drahými kameny, byly pravomocným rozhodnutím uloženy pokuty v rozmezí od 55 000 do 200 000 korun. Touto nejvyšší částkou byl pokutován prodávající, který deklaroval zlato jako 18karátové, avšak bylo jen 14karátové, dále brilianty o hmotnosti 0,21 karátů měly jen 0,05 karátů a dále nabízel šperk ve skutečnosti osazený umělými zirkony jako šperk s přírodními citríny.

Zdroj: ČOI

ring-361132