ČOI: ZÁVADY U ČTVRTINY KONTROLOVANÝCH DĚTSKÝCH HŘIŠŤ
Kontroly dětských hřišť a herních prvků neprobíhají celoročně, ale soustřeďují se na období roku, kdy jsou dětmi nejvíce využívány. V loňském roce byla kontrolní akce vzhledem k opožděnému nástupu jarního počasí zahájena 2. dubna a trvala do konce srpna 2013. V průběhu 119 kontrol byly nedostatky zjištěny ve 30 případech. Inspektoři ČOI zkontrolovali více než 350 instalovaných herních prvků. Hlavním cílem dozoru nad zařízeními dětských hřišť je minimalizovat riziko úrazů dětí, k nimž dochází zejména díky nevhodné konstrukci herních prvků, v důsledku jejich nesprávné instalace či nedostatečné údržby, případně když jsou hrací prvky poškozeny dlouhodobým používáním.
Kontrolní akce zaměřená na zařízení dětských hřišť trvala od 2. dubna do 30. srpna 2013 a podíleli se na ní jak pracovníci všech inspektorátů České obchodní inspekce, tak i vybraní pracovníci oddělení technické kontroly, kteří došetřovali některé případy i po formálním ukončení akce. Kontroly byly zaměřeny na dokumenty související s posouzením shody výrobku s technickými předpisy (certifikáty typu, protokoly o zkouškách atd.), na vyhledávání rizikových herních prvků a sestav z hlediska konstrukce, na instalaci herního zařízení a také na režim údržby a správy zařízení dětského hřiště.
Cílem akce bylo vyhledat již provozované herní prvky, které by mohly ve zvýšené míře ohrozit zdraví nebo bezpečnost dětí vzhledem k nevhodným mechanickým a fyzikálním vlastnostem výrobků, jejich špatné konstrukci či nedostatečným nebo nesprávným varováním a dalším informacím, nezbytným pro splnění základních požadavků na bezpečnost.
Při 119 kontrolách a místním šetření, konkrétně u 6 výrobců (z nichž 3 byli současně provozovateli hřiště), u 1 dovozce ze třetí země (USA) a u 112 provozovatelů, zjistili pracovníci inspektorátů ČOI ve 30 případech nedostatky různého stupně závažnosti. Celkem bylo zkontrolováno více než 350 instalovaných herních prvků.
Pracovníky ČOI byly od kontrolovaných hospodářských subjektů vyžadovány provozní řády, technická a průvodní dokumentace k výrobkům, prohlášení výrobce o shodě (PSH) výrobce, certifikáty výrobků, pokyny pro provozovatele (tj. způsob kontroly – běžná vizuální, provozní, hlavní roční kontrola) a písemná dokumentace o provedení kontroly. Návody k montáži byly kontrolovány pouze u výrobců – nedostatky nebyly zjištěny. U provozovaných herních prvků nemá provozovatel povinnost tuto dokumentaci archivovat.
Kontroly dětských hřišť – herních prvků (rok 2013) | ||
Inspektorát | Počet kontrol celkem | Počet kontrol se zjištěním |
Středočeský a Hl. m. Praha | 28 | 17 |
Jihočeský a Vysočina | 11 | 0 |
Plzeňský a Karlovarský | 12 | 0 |
Ústecký a Liberecký | 25 | 6 |
Královéhradecký a Pardubický | 13 | 0 |
Jihomoravský a Zlínský | 16 | 0 |
Moravskoslezský a Olomoucký | 14 | 7 |
Celkem | 119 | 30 |
Pro ověření, zda výrobce nebo dovozce plní své povinnosti stanovené zákonem o technických požadavcích na výrobky (§ 13 odst. 1 a 2 zák. č. 22/1997 Sb.), je nezbytná předchozí kontrola herních prvků na dětských hřištích a u jejich provozovatelů. Příslušné technické normy stanoví požadavky, jejichž dodržení ochrání dítě před nebezpečím, jež dítě nemusí být schopno předvídat, když používá zařízení k zamýšlenému účelu nebo způsobem, který lze logicky očekávat.
Herní prvky a zařízení určená pro dětská hřiště jsou stanovenými výrobky, podléhajícími požadavkům zákona č. 22/1997 Sb., o technických požadavcích na výrobky, konkretizovaných v nařízení vlády č. 173/1997 Sb., kterým se stanoví vybrané výrobky k posuzování shody, příloha č. 2, položka č. 6 – „Prostředky lidové zábavy – Zařízení dětských hřišť“. Vybrané technické normy, harmonizované k NV č. 173/1997 Sb.: v řada ČSN EN 1176 – Zařízení a povrch dětského hřiště, které stanoví všeobecné i specifické bezpečnostní požadavky a zkušební metody:
– Část 1: Všeobecné bezpečnostní požadavky a zkušební metody
– Část 2: Další specifické bezpečnostní požadavky a zkušební metody pro houpačky
– Část 3: dtto – pro skluzavky
– Část 4: dtto – pro lanovky
– Část 5: dtto – pro kolotoče
– Část 6: dtto – pro kolébačky
– Část 7: dtto – pokyny pro zřizování, kontrolu, údržbu a provoz
– Část 10: dtto – pro zcela ohrazená zařízenív ČSN EN 1177: Povrch dětského hřiště tlumící náraz – stanovení kritické výšky pádu
– Část 11: dtto – pro prostorové sítěU výrobků původem ze států EU je u provozovatele kontrolováno pouze plnění EN 1176 – Zařízení a povrch dětského hřiště.
Zjištěné nedostatky
V rámci kontrolní akce byly prověřeny různé druhy herních prvků a zařízení dětských hřišť, tj. kolotoče, prolézačky, skluzavky, kolébačky, houpačky, houpadla na pružině, šplhací sestavy, herní sestavy, provazové pyramidy, věže se skluzavkou a provazovým mostem, lezecké stěny, pískoviště a další. Při kontrolách herních prvků byly zjištěny tyto nedostatky:
– mechanické poškození herního prvku
– poškození dřevěného prvku počínající hnilobou
– nedostatečná povrchová úprava zařízení
– nepřípustná světlost (velikost) otvorů u instalovaného zařízení
– nedostatečné tlumící plochy při dopadu dítěte
– vyčnívající betonové základy prvku
– neoznačení zařízení identifikačním štítkem
– neprovedení pravidelné roční kontroly
– herní prvek provozovaný bez vydání prohlášení o shodě (PSH)
– chybějící písemná dokumentace u provozovatele
U nevyhovujících herních prvků bylo součástí popisu konkrétní zjištěné závady také zhodnocení míry nebezpečnosti (analýza rizik).
Uložená opatření a sankce
– písemný zákaz poskytování služby, tj. používání dětského hřiště, jmenovitě specifikovaných prvků (nestanovených výrobků) na kontrolovaných hřištích byl vydán ředitelem příslušného inspektorátu ve 4 případech
– na místě bylo uloženo 9 pokut v celkové částce 10 500 Kč pro porušení zákona o ochraně spotřebitele
– správní řízení s výrobcem je vedeno ve 3 případech
– termínované opatření k odstranění zjištěných nedostatků uložili inspektoři kontrolovaným subjektům ve 12 případech
– zákaz provozu do doby odstranění nedostatků byl vydán na 25 herních prvků.
Závěr
Hlavním úkolem dozoru ČOI nad zařízeními dětských hřišť je minimalizovat nebezpečí nehod a zranění dětských uživatelů, které byly zaviněny zbytečným rizikem, způsobeným např. špatnou konstrukcí herních prvků, jejich nevhodnou instalací či nedostatečnou údržbou, případně poškozením instalovaných hracích prvků v důsledku jejich dlouhodobého používání.
Pozitivním kontrolním zjištěním je, že dětská hřiště jsou na kvalitativně vyšší úrovni než v předcházejících letech a že bezpečnosti jejich zařízení je ze strany provozovatelů ve většině případů věnována náležitá pozornost. Kontrolní akce však rovněž prokázala, že některá hřiště stále vykazují určité závady, neboť jejich provozovatelé nedodržují některé požadavky platných harmonizovaných technických norem.
Zlepšení situace napomohla také preventivní akce spojená s vysvětlováním možných rizik, plynoucích z nedodržení příslušných právních předpisů a technických norem, a následná dobrá spolupráce s provozovateli dětských hřišť. Provozovatelé těchto zařízení si stále více uvědomují svou odpovědnost za případné následky úrazů dětí, velmi rychle reagují na nedostatky zjištěné ČOI a operativně je odstraňují již během kontroly nebo bezprostředně po jejím ukončení. Na základě vysokého riziko možného zranění dětského uživatele identifikovaného pracovníky ČOI byl v několika případech vadný hrací prvek úplně odstraněn.
Současně je však třeba zdůraznit, že na provozovaných dětských hřištích nelze možnost zranění či pádu dětí při hře v žádném případě zcela vyloučit. Přijetí určité míry tohoto rizika je nutné vzhledem k individuálním schopnostem dětí, které je přímo úměrné věku, obratnosti, zvídavosti a představivosti každého jedince. Proto spočívá největší díl odpovědnosti za zdraví a bezpečnost dětí na rodičích či jiných osobách, jimž jsou děti svěřeny. Soustavný dohled a přiměřené vedení dítěte k odpovědnosti i při hře může spolu s důsledným státním dozorem a odpovědným přístupem provozovatelů hřišť riziko úrazu snížit na minimum.
Zdroj: ČOI