Logo SOS MaS
Sdružení obrany spotřebitelů Moravy a Slezska, z.s.

608 722 582

Logo SOS MaS
Sdružení obrany spotřebitelů Moravy a Slezska, z.s.

ELEKTRONICKÉ CIGARETY VÝRAZNĚ ZVYŠUJÍ RIZIKO CHRONICKÝCH PLICNÍCH ONEMOCNĚNÍ

Šance výskytu astma, bronchitidy, emfyzému nebo chronického obstrukčního plicního onemocnění jsou ještě vyšší u lidí, kteří užívání těchto zařízení kombinují s tabákem.
Dle výsledků nového výzkumu prováděného na University of California San Francisco, prvního longitudinálního výzkumu spojujícího cigarety s respiračními chorobami u reprezentativního vzorku americké dospělé populace, používání elektronických cigaret výrazně zvyšuje riziko rozvoje chronických plicních nemocí, jako je astma, bronchitida, emfyzém nebo chronická obstrukční plicní nemoc.
Studie také zjistila, že lidé, kteří používali elektronické cigarety a současně kouřili tabák, což je zdaleka nejčastější vzorec u dospělých uživatelů elektronických cigaret, měli ještě větší riziko rozvoje chronického onemocnění plic než ti, kteří používali pouze jeden ze dvou produktů.
Zjištění, která byla zveřejněna v americkém lékařském časopise American Journal of Preventive Medicine, jsou založena na analýze veřejně dostupných údajů z Hodnocení populace tabáku a zdraví (PATH), která sledovala návyky uživatelů elektronických cigaret a tabáku, jakož i nové diagnostiky plicních onemocnění u více než 32 000 dospělých Američanů od roku 2013 do roku 2016.

Ačkoli několik předchozích populačních studií zjistilo souvislost mezi používáním elektronických cigaret a plicní nemocí, tyto tzv. Průřezové studie poskytly pouze snímek, který vědcům neumožnil říci, zda byla plicní onemocnění způsobena elektronickými cigarety nebo zda lidé s plicní chorobou častěji používali elektronické cigarety.
Nová longitudinální studie nabízí silnější důkazy o příčinném spojení mezi užívání elektronických cigaret u dospělých a onemocnění plic než předchozí studie a to proto, že sledovala subjekty, které neměli zjištěno žádné plicní onemocnění, s přihlédnutím k tomu, že používají elektronické cigarety a kouří, a tyto subjekty poté 3 roky sledovala.
“ Zjistili jsme, že pro uživatele elektronických cigaret se šance na rozvoj plicní choroby zvýšila asi o třetinu, a to i po kontrole jejich užívání tabáku a klinických a demografických informací, “ říká přední autor Stanton Glantz, profesor medicíny UCSF a ředitel Centra pro výzkum a vzdělávání pro kontrolu tabáku UCSF.
„Došli jsme k závěru, že elektronické cigarety jsou samy o sobě škodlivé a účinky jsou nezávislé na kouření konvenčního tabáku, “ dodává Glantz.
Přestože u současných a bývalých uživatelů elektronických cigaret bylo 1,3krát vyšší pravděpodobnost vzniku chronického onemocnění plic, kuřáci tabáku zvýšili své riziko o faktor 2,6. Pro duální uživatele, kteří kouří a současně používají elektronické cigarety, se tato dvě rizika násobí a zvyšují riziko vyvinutí plicního onemocnění o trojnásobek.
„U duálních uživatelů, což je nejčastější vzorec u lidí používajících elektronické cigarety, se riziko z elektronických cigaret a konvenčních cigaret kombinuje, tudíž je riziko větší než u kuřáků tabáku,“ varuje Glantz.

Toto zjištění je obzvláště důležité, jelikož neustále pokračují debaty o tom, zda by měli být elektronické cigarety prohlášeny za nástroje snižující újmu u kuřáků. Ačkoliv autoři zjistili, že přechod z uzeného tabáku na elektronické cigarety snížil riziko vzniku plicních chorob, méně než 1 procento kuřáků přešlo pouze na elektronické cigarety kompletně.
„Přechod z konvenčních cigaret na samotné elektronické cigarety snižuje riziko plicního onemocnění, ale pouze malé množství lidí opravdu přestane kouřit konvenční cigarety.“ varuje Glantz. „Většina kuřáků prostě přidá užívání elektronických cigaret a stane se duálními uživateli, což výrazně zvyšuje riziko vzniku plicních nemocí oproti těm, kteří kouří pouze tabák.“
Důležité je, že výsledky uváděné v této studii nesouvisí s Evali (plicní poranění spojené s používáním elektronických cigaret nebo vapingem), akutním onemocněním plic, které bylo poprvé hlášeno minulé léto, a jehož případy poslali do nemocnice několik uživatelů elektronických cigaret, některé uživatele dokonce k předčasné smrti.
Ačkoli vědci stále pracují na určení příčiny Evali, předchozí fyziologické studie na zvířatech a lidech zjistily, že elektronické cigarety potlačují imunitní systém a zvyšují hladinu proteinů souvisejících s tlakem v plicích.

A současně chemické analýzy ukázaly, že elektronické cigarety obsahují vyšší hladiny určitých toxických chemikálií než běžné cigarety. Nová studie však ukazuje, že to nejsou jediné zdravotní hrozby, které představují elektronické cigarety.
“ Tato studie přispívá k narůstajícím argumentům, že elektronické cigarety mají dlouhodobé nepříznivé účinky na zdraví a zhoršují tabákovou epidemii, “ na závěr prohlašuje Glantz.

Zdroj: https://www.facua.org/es/noticia.php?Id=14860