Elektronický odpad je jednou z nejrychleji rostoucích kategorií odpadů v EU, přitom jen necelých 40 % z jeho celkového množství je recyklováno.
Elektro zařízení – od praček a vysavačů až po chytré telefony a počítače – definují moderní svět a život bez nich si dnes dokážeme jen těžko představit. Odpad, který používáním elektronického zboží vzniká, je ale jednou z překážek ke snížení naší ekologické stopy.
Co je elektroodpad?
Elektroodpad či elektronický a elektrický odpad (v angličtině zkráceně e-waste) zahrnuje celou řadu různých výrobků, které již dousloužily a byly vyhozeny.
Co si pod tímto názvem můžeme představit?
- velké domácí spotřebiče (jako jsou pračky či sporáky)
- počítačová a telekomunikační zařízení (laptopy, tiskárny)
- elektrospotřebiče (videokamery, fluorescenční lampy) fotovoltaické panely
- malé domácí spotřebiče (vysavače, topinkovače)
- ostatní kategorie (jako jsou zdravotnické přístroje a elektrické nářadí)
Recyklování elektroodpadu
Ačkoliv množství elektrických a elektronických zařízení uvedených na trh v EU vzrostlo ze 7,6 milionu tun v roce 2012 na 13,5 milionu tun v roce 2021, zvýšil se i sběr elektroodpadu. Celkové množství sebraných elektrických a elektronických zařízení stouplo z 3 milionů tun v roce 2012 na 4,9 milionu tun v roce 2021.
Recyklační postupy se v jednotlivých zemích EU liší. V roce 2021 se na špici unijních států ve sběru elektroodpadu umístilo Rakousko, kde na jednoho obyvatele připadá v průměru 15,46 kg.
Průměrně se v roce 2021 v EU sebralo 11 kg odpadu z elektrických a elektronických zařízení na jednoho obyvatele.
Proč recyklovat elektronický a elektrický odpad?
Vyřazená elektronická a elektrická zařízení obsahují potenciálně škodlivé materiály, které znečišťují životní prostředí a mohou představovat rizika i pro osoby zajišťující recyklaci elektroodpadu. Aby Evropa tento problém vyřešila, přijala právní předpisy, které zakazují používání určitých chemických látek, jako je například olovo.
Mnohé vzácné nerostné suroviny, které jsou zapotřebí v moderních technologiích, pocházejí ze zemí, které nerespektují lidská práva. Aby nebyly neúmyslně podporovány ozbrojené konflikty a porušování lidských práv, přijali poslanci požadavek, aby evropští dovozci vzácných nerostů prověřovali své dodavatele.
Jak snížit množství elektroodpadu?
V březnu 2020 předložila Evropská komise nový akční plán pro oběhové hospodářství, který stanovuje snížení množství elektronického a elektrického odpadu jako jednu ze svých klíčových priorit. Méně elektroodpadu bude, když přestaneme elektroniku tak rychle vyhazovat. Návrh Komise v tomto směru nastiňuje i cíle, jako je zavedení takzvaného „práva na opravu“ a obecné zlepšení opětovného používání či zavedení jednotné nabíječky a systému odměn na podporu recyklace elektroniky.
USB typu C se do konce roku 2024 stane běžnou nabíječkou pro většinu elektronických zařízení v EU. Do 28. dubna 2026 budou muset být notebooky vybaveny portem USB typu C.
V březnu 2023 Komise předložila nový návrh na podporu oprav zboží. V rámci právní záruky by po prodejcích požadovala, aby výrobky opravovali, pokud nebude levnější je vyměnit. Nad rámec záruky by poskytla práva, která by opravy usnadnila a zlevnila.
EU přijala pravidla pro sběr, zpracování a recyklaci elektrických a elektronických zařízení s cílem řešit problém rostoucího množství elektronického odpadu.
V únoru 2023 Komise předložila návrh aktualizace směrnice o odpadních elektrických a elektronických zařízeních s cílem implementovat rozhodnutí Soudního dvora EU týkající se rozsahu povinností výrobců fotovoltaických panelů.
Parlament a Rada dosáhly předběžné dohody o aktualizaci v listopadu 2023. Rovněž se dohodly, že do roku 2026 by Komise měla směrnici přezkoumat a v případě potřeby navrhnout další změny spolu s komplexním vyhodnocením jejího dopadu na společnost a životní prostředí.
Poslanci Evropského parlamentu budou o dohodě hlasovat na plenárním zasedání na začátku února.
Postoj Parlamentu
V únoru 2021 Parlament přijal usnesení o akčním plánu pro oběhové hospodářství. Poslanci požadují další opatření, aby se EU mohla stát do roku 2050 uhlíkově neutrální, ekologicky udržitelnou a netoxickou plně oběhovou ekonomikou. Součástí by měla být také přísnější pravidla pro recyklaci a závazné cíle pro rok 2030 pro používání a spotřebu materiálů.
V otázce elektronického odpadu poslanci požadují, aby EU podpořila delší životnost produktů prostřednictvím principů opětovného použití a dostupnější opravitelnosti.
Zdroj: Evropský parlament, Tisková zpráva ze dne 2.2.2024
Dostupné on-line: Elektroodpad v EU