EU PODNIKNE KROKY PROTI FALEŠNÝM ZPRÁVÁM A ZAHRANIČNÍM VOLEBNÍM ZÁSAHŮM
Potřeba právních předpisů k zabránění hybridním hrozbám
- Letos bylo Rusku připsáno 998 dezinformačních případů
- Případy zahraničního zasahování financováním politických stran
Zahraniční volební zásah vážně ohrožuje Evropské demokratické společnosti ve prospěch anti-EU, pravicových extremistických a populistických sil, varují europoslanci.
Pokusy ovlivnit rozhodování v EU ohrožují evropské demokratické společnosti, varují europoslanci v usnesení přijatém ve čtvrtek 469 hlasy pro, 143 proti a 47 členů se zdrželo hlasování.
Nejasná financování strany
Parlament zdůrazňuje, že zahraniční zásahy mají systematický charakter, ať už jde o kampaně na sociálních médiích, kybernetické útoky na infrastrukturu související s volbami nebo finanční podporu politickým stranám při přípravě na všechny významné národní a evropské volby. Velká část tohoto rušení je prospěšná pro kandidáty proti EU, extremisty a populisty.
Navzdory tomu, že členské státy zcela nebo částečně zakazují zahraniční dary politickým stranám nebo kandidátům, zahraniční aktéři najdou způsoby, jak se těmto pravidlům vyhnout, říkají europoslanci, rozeznávají případy Front national ve Francii a obvinění, která média hlásí o Straně svobody v Rakousku, Lega v Itálii a Leave.eu ve Velké Británii.
Prudký nárůst ruské propagandy
Jsou hluboce znepokojeni „vysoce nebezpečnou povahou ruské propagandy“, která je hlavním zdrojem dezinformací v Evropě a která se od ledna 2019 zdvojnásobila (998 případů) ve srovnání s 2018 (434 případů).
Poslanci rovněž důrazně odsuzují „agresivní akce“ ze strany neevropských zemí, které se snaží podkopat suverenitu přistupujících zemí v zemích západního Balkánu a zemí Východního partnerství.
Jak reagovat
Poslanci požadují upgrade pracovní skupiny EU East StratCom na trvalou strukturu s výrazně vyšším financováním. Vyzývají společnosti z internetu a sociálních médií, aby spolupracovaly v boji proti dezinformacím, aniž by narušovaly svobodu slova, a EU, aby vytvořila právní rámec pro boj proti hybridním hrozbám.
Pozadí
Evropská unie se aktivně potýká s dezinformacemi od roku 2015, kdy byla v Evropské službě pro vnější činnost (ESVČ) zřízena pracovní skupina East StratCom, aby účinně informovala o politikách EU vůči jejímu východnímu sousedství. V říjnu 2018, před evropskými volbami, byl podepsán Kodex praxe společnostmi Facebook, Google, Twitter a Mozilla a v roce 2019 i společností Microsoft, v nichž se dobrovolně dohodly na samoregulačních standardech v boji proti dezinformacím. V prosinci 2018 Evropská komise zveřejnila Akční plán proti dezinformacím.
Do konce roku 2020 se má v členských státech konat více než 50 prezidentských, národních, místních nebo regionálních voleb.
Překlad: SOS MaS, z.s.