Logo SOS MaS
Sdružení obrany spotřebitelů Moravy a Slezska, z.s.

608 722 582

Logo SOS MaS
Sdružení obrany spotřebitelů Moravy a Slezska, z.s.

EVROPSKÉ DNY PRO ROZVOJ 2019 SE ZAMĚŘUJÍ NA BOJ PROTI NEROVNOSTEM

Dne 17. června se v Bruselu konal 13. ročník Evropských dnů pro rozvoj (EDD), vedoucí globální fórum pro rozvojovou spolupráci. Dvoudenní akce hostila více než 8 000 účastníků ze 140 zemí z celého světa, kteří zastupují 1200 organizací z rozvojové komunity, včetně hlav států nebo předsedů vlád, předních odborníků, klíčových vlivů a mladých vedoucích.

Téma letošního Evropských dnů pro rozvoj bylo „Řešení nerovností: budování světa, který nikoho nezanechává.“ Diskutovalo se o úspěších a neúspěších při řešení nerovností v souvislosti s programem pro rok 2030 a prováděním cílů udržitelného rozvoje.

Před samotnou událostí uvedl předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker: „V těchto bouřlivých časech je EU v tomto světě silou dobra a spolehlivým partnerem pro všechny. Jsme největším rozvojovým dárcem na světě, ale není to charita, je to investice. Investice do růstu, pracovních míst a budování lepší budoucnosti pro mladé lidi na celém světě. “

Komisař pro mezinárodní spolupráci a rozvoj Neven Mimica dodal: „Evropské dny pro rozvoj se týkají poskytování hlasu celé rozvojové komunitě, od světových lídrů po nevládní organizace, vedoucí pracovníky podniků a průmyslu. Řešení nerovností je nezbytným krokem k zefektivnění a smysluplnosti naší rozvojové spolupráce, aby nikdo nezůstal pozadu. “

Evropské dny pro rozvoj zahájil samotný předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker a kromě toho se různých akcí této události účastnili i komisaři Neven Mimica, Christos Stylianides, Marianne Thyssen, Pierre Moscovici a Mariya Gabriel.

 Významní účastníci

Mezi významné řečníky a účastníky patří: Její Veličenstvo Mathilde, Belgická královna; Paul Kagame, prezident Rwandské republiky; Jorge Carlos Fonseca, prezident republiky Cabo Verde; Macky Sall, prezident Senegalské republiky; Charles Michel, předseda vlády Belgického království; Lotay Tshering, předseda vlády Bhútánského království; a Antonio Tajani, předseda Evropského parlamentu. Tony Blair, David Miliband a Cesar Alierta mezi mnoho dalších významných osobností partnerských organizací, soukromého sektoru a občanské společnosti, které se letošního ročníku zúčastnili.

Patnáct mladých vůdců z celého světa se zúčastnilo EDD diskuze o nerovnostech, ale také o výměně nápadů a zkušeností se světovými vůdci a klíčovými tvůrci politik.

Tematické události

#EDD19 bylo rozděleno do tří hlavních témat:

Proč mají nerovnosti význam pro udržitelný rozvoj;

Pochopení strukturálních příčin nerovností;

Lepší spolupráce prostřednictvím účinnějších politik pro řešení nerovností.

Kromě široké škály zasedání a panelů na vysoké úrovni byla udělena třem novinářům cena Lorenza Nataliho Media 2019, jako uznání za vynikající zprávy o otázkách rozvojové spolupráce, jako je rovnost pohlaví, zdraví nebo změna klimatu.

 Pozadí

Navzdory skutečnému pokroku, který byl učiněn, je nerovnost stále hlavní překážkou udržitelného rozvoje, což omezuje životní šance omezením přístupu ke všemu, od vzdělávání a zdravotnictví až po energii a hygienu.

Odhaduje se, že například 19,9 milionu dětí během prvního roku života stále neobdrží požadované tři dávky vakcín proti DTP (diftericko-tetanus-pertussis). Nejméně 200 milionů dívek a žen bylo vystaveno mrzačení ženských pohlavních orgánů. V roce 2017 postrádalo 786 milionů lidí i základní služby v oblasti pitné vody a přibližně 840 milionů lidí stále nemá přístup k elektřině. Asi 750 milionů dospělých – z toho dvě třetiny žen – zůstaly v roce 2016 negramotné; tři čtvrtiny z nich žijí v jižní Asii nebo subsaharské Africe.

Komise také vydává dokument, který odráží, jak lépe řešit nerovnosti prostřednictvím rozvojové spolupráce EU, zejména tím, že se stávající politiky rozvojové spolupráce stanou relevantnějšími pro řešení nerovností; začlenění snižování nerovností do našich programů a projektů v partnerských zemích; těsnější a účinnější spolupráce s partnerskými zeměmi, členskými státy EU a partnerskými organizacemi; a budování databáze údajů a znalostí o problémech nerovností.

 Zdroj: http://europa.eu/rapid/press-release_IP-19-3005_en.htm

Překlad: SOS MaS, z.s.