Logo SOS MaS
Sdružení obrany spotřebitelů Moravy a Slezska, z.s.

608 722 582

Logo SOS MaS
Sdružení obrany spotřebitelů Moravy a Slezska, z.s.
Na olomoucké policisty se v sobotu 18. listopadu obrátila šestačtyřicetiletá žena s tím, že jí neznámý pachatel připravil o 600 tisíc korun.

Oznamovatelka uvedla, že 16. listopadu si na novém počítači zadala přes internetový vyhledávač název své banky. Klikla na jeden z prvních odkazů, který jí vyhledávač nabídl. V domnění, že je na originálních stránkách banky, zadala své přihlašovací údaje k internetovému bankovnictví. Zadala i ověřovací kód, který jí přišel v SMS zprávě, ale přihlásit se jí k účtu nedařilo. Zároveň jí přišlo upozornění, že došlo k aktivaci jiného zařízení. Vše tedy zavřela a otevřela si jiný webový prohlížeč, přes který se jí podařilo přihlásit k bankovnictví. Provedla platby a poté se z účtu odhlásila. O dva dny později ženu kontaktoval pracovník banky s tím, že jí byl zablokován účet z důvodu podezření jeho zneužití.

V bance se žena dozvěděla, že jí neznámý pachatel 17. listopadu odcizil ze dvou účtů, do kterých měla přístup, bezmála 600 tisíc korun. Pachateli hrozí za trestné činy podvod a neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku trest odnětí svobody na tři léta až osm let.

Pozor na falešné odkazy na webové stránky bank. Ty můžou na první pohled vypadat úplně stejně jako skutečné stránky Vaší banky, včetně loga, barev a textu. Na druhý pohled je ale odhalit lze – URL adresa webu se bude odchylovat od oficiálního názvu nebo zkratky banky. Kliknutím na ikonu zámku na adresním řádku nenajdete bezpečnostní certifikát vydaný pro banku. Pokud se na takové stránky přihlásíte, podvodník Vás připraví o úspory.

Zdroj: Policie České republiky, Tisková zpráva ze dne 20. listopadu 2023. Krajské ředitelství Olomouckého kraje, por. Mgr. Libor Hejtman