KOMISE OBJASNILA SPORNÉ BODY PŘI VÝPOČTU RPSN
Zvláštní komise České obchodní inspekce, zřízená z rozhodnutí ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka, která dostala za úkol objasnit některé nejasnosti týkající se spotřebitelských úvěrů a výpočtů RPSN (roční procentní sazby nákladů u spotřebitelského úvěru), přinesla za necelé dva měsíce práce pozitivní výsledky.
Komise svou činností přispěla k objasnění některých sporných bodů při výpočtu RPSN, především pak těch případů, kdy je ze strany věřitele účtován poplatek za uzavření smlouvy. Na webových stránkách ČOI bude v nejbližší době zveřejněn správný postup výpočtu RPSN ve formě několika názorných ilustrativních příkladů.
V souvislosti s poskytováním spotřebitelských úvěrů v autobazarech identifikovala pracovní komise i další oblasti, kterým je třeba věnovat pozornost, jako je např. případné neoprávněné snižování daňového základu ze strany prodejců. Tato oblast je však mimo gesci ČOI a bude řešena příslušnými orgány finanční správy.
„Po nástupu do funkce jsem deklaroval, že je nutné zpřísnit dohled nad systémem poskytování spotřebitelských úvěrů. Jsem rád, že založení komise nese první úspěchy. Začínáme, ale věřím, že se nám co nejdříve podaří tento trh zprůhlednit tak, aby na něm působili jen poctiví podnikatelé a čeští spotřebitelé nebyli klamáni,“ řekl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek.
Na práci komise také zareagoval významný poskytovatel spotřebitelských úvěrů na českém trhu, který oznámil, že zásadním způsobem zpřehlední poskytování úvěrů a bude limitovat výši provize například pro autobazary, která má vliv na výši RPSN a celkovou cenu úvěru pro spotřebitele.
Česká obchodní inspekce za prvních pět měsíců tohoto roku také rozdala spotřebitelským společnostem pokuty v celkové výši 3,3 miliony korun. Pochybení se týkala 80 % kontrolovaných subjektů a stejně jako v minulých letech spočívala nejčastěji v tom, že klienti dostávali neúplné nebo klamavé informace o úvěrech.
„Skutečností je, že podmínky úvěrových smluv svou složitostí a nepřehledností ztěžují v některých případech porovnání nabídky úvěrů a kontrolu správnosti, což vede k řadě nedorozumění a následné nespokojenosti spotřebitelů s finančními produkty,“ sdělil ústřední ředitel ČOI Mojmír Bezecný. „Vzhledem k četným nedostatkům budou i nadále kontroly spotřebitelských úvěrů jednou z nejsledovanějších oblastí dozoru,“ doplnil.
Stáčení tachometrů
Čeští spotřebitelé jsou roky masivně podváděni při nákupu ojetých vozů, kdy si kupují přestárlá auta za násobky jejich skutečné hodnoty a nemají možnost kvůli přetočeným tachometrům na podvod přijít. Ministr Mládek proto vyzval k založení pracovní komise složené ze zástupců Ministerstva průmyslu a obchodu, Ministerstva spravedlnosti, Ministerstva vnitra, Ministerstva dopravy, Ministerstva financí a České obchodní inspekce.
Komise má připravit legislativní řešení dané situace. V současné době se pracuje s několika konkrétními návrhy, o kterých se ale stále ještě diskutuje. Jedním z řešení, jak omezit stáčení tachometrů, by mohlo být vytvoření bezplatné, veřejně dostupné, anonymizované databáze, která by umožňovala spotřebitelům, ale i prodejcům, zjistit údaj o skutečném počtu najetých kilometrů u konkrétního vozidla (např. omezeným náhledem do registru motorových vozidel, do kterého by tento údaj musely stanice technické kontroly zapisovat).
Rapex (Rapid Alert System for Non—food Products)
Rapex je systém Společenství pro rychlou výměnu informací. Systém v České republice funguje od jejího vstupu do Evropské unie (květen 2004) a je koordinován a kontrolován Ministerstvem průmyslu a obchodu, kde bylo zřízeno národní kontaktní místo. Kontaktní místo úzce spolupracuje s dozorovými orgány. Jeho prostřednictvím jsou do systému nahlašovány nebezpečné výrobky, zjištěné našimi dozorovými orgány,
a dále jsou jim rozesílány průběžně oznámení (notifikace) o nebezpečných výrobcích z ostatních členských zemí. Příslušné dozorové orgány v návaznosti na takové oznámení začnou hledat, zda se výrobky nenacházejí také na českém trhu. Pokud daný výrobek naleznou, učiní příslušná opatření, na jejichž základě může být výrobek například z trhu stažen.
RAPEX má vedle zásadního významu pro spolupráci mezi dozorovými orgány ještě jeden velký význam — je důležitým zdrojem informací také pro spotřebitele. Varuje před nebezpečnými výrobky. Evropská komise zveřejňuje týdenní přehled notifikací na svých webových stránkách http://www.ec.europa.eu/rapex, kde se spotřebitelé mohou dozvědět, o jaké výrobky se jedná a kde jsou uvedena i vyobrazení výrobků.
V České republice se zvýšil od roku 2011 do roku 2013 počet ohlášených nebezpečných výrobků do systému RAPEX z 25 na 113, což ukazuje na stále rostoucí úlohu dozorových orgánů a státních institucí ve vyhledávání nebezpečných výrobků. Většinu oznámení provedlo Ministerstvo zdravotnictví a Česká obchodní inspekce.
V letošním roce bylo do poloviny května zasláno z České republiky do systému RAPEX dosud 50 notifikací. Zejména se jednalo opět o hračky (dětské panenky), které obsahovaly zdraví nebezpečné ftaláty. Dozorovým orgánům bylo již rozesláno přes 700 notifikací z ostatních členských států. Výrobky byly nalezeny ve 2 případech a v souvislosti s tím došlo
Zdroj: MPO