Logo SOS MaS
Sdružení obrany spotřebitelů Moravy a Slezska, z.s.

608 722 582

Logo SOS MaS
Sdružení obrany spotřebitelů Moravy a Slezska, z.s.

Dne 16. dubna 2025 zveřejnila Evropská komise zprávu o fungování systému rychlého varování pro nebezpečné nepotravinářské výrobky Safety Gate za rok 2024.

Dne 16. března 2024 zveřejnila Evropská komise zprávu o fungování systému rychlého varování pro nebezpečné nepotravinářské výrobky Safety Gate za rok 2024. Zpráva zahrnuje statistické přehledy o výrobcích, které nevyhověly požadavkům právních předpisů Evropské unie a v průběhu roku 2024 byly zjištěny orgány dozoru jednotlivých členských států EU a EHP (Evropského hospodářského prostoru). Zpráva zahrnuje také stručné informace o společných kontrolních akcích (Coordinated Activities on the Safety of  Products), mezinárodní spolupráci v oblasti bezpečnosti výrobků, zejména informaci o International Product Safety Week 2024, upozornění na význam online prodeje výrobků a zmiňuje rovněž nové možnosti a nástroje, které mají přispět k lepšímu zajištění toho, že na trh EU jsou uváděny bezpečné výrobky, jejichž uvedení do praxe umožnilo nové nařízení o obecné bezpečnosti výrobků, které se stalo účinným dnem 13. 12. 2024.

Zpráva a výsledky byly prezentovány komisařem pro spravedlnost, panem Michaelem McGrathem, v rámci akce Safety Gate Media Event 2025. Komisař v rámci prezentace výsledků Safety Gate 2024 uvedl, že EK neustále posiluje s modernizuje svoje nástroje, aby zajistila bezpečnost výrobků uváděných na trh EU. Systém včasného varování Safety Gate umožňuje rychle a efektivně řešit rizika, která představují nebezpečné výrobky pro spotřebitele, které byly zjištěny orgány dozoru na trhu EU.    

V roce 2024 bylo validováno celkem 4 237 varování o nebezpečných výrobcích oznámených orgány dozoru členských států EU, Norskem, Islandem a Lichtenštejnskem. Jedná se o nejvyšší počet validovaných oznámení v kategorii „alert“ za celou dobu fungování systému pro včasnou výměnu informací o nebezpečných nepotravinářských výrobcích, což signalizuje stále se zvyšující efektivitu tohoto systému. Nejčastěji oznamovanou kategorií výrobků byla kategorie kosmetických přípravků (36 %), dále následovala kategorie hraček (15 %), elektrických zařízení a vybavení (10 %), motorových vozidel (9 %) a chemických výrobků (6 %).

Hlavními důvody pro vložení oznámení do Safety Gate bylo riziko chemické (49 %), což souvisí i s tím, že nejčastěji oznamovanými nebezpečnými výrobky byly kosmetické přípravky, kdy hlavním důvodem byl obsah 2-(4-terc-butylbenzyl)propionaldehyd (BMHCA) a syntetických vonných složek zjištěných v kontrolovaných kosmetických přípravcích, jejichž použití v kosmetických přípravcích bylo na úrovni EU zakázáno. Následovalo riziko zranění (14 %), riziko pro životní prostředí (8 %), riziko úrazu elektrickým proudem (7 %) a riziko polknutí (7 %).

Prostřednictvím Safety Gate bylo distribuováno celkem 4 279 validovaných následných oznámení. Naprostá většina následných oznámení (69 %) se týkala motorových vozidel. Velký podíl následných opatření přijatých v sektoru motorových vozidel vychází z dobře organizovaného výstražného systému v tomto sektoru.

Součástí této akce byla výstavka vybraných nebezpečných výrobků, které orgány dozoru oznámily v rámci Safety Gate v roce 2024.

Další informace jsou k dispozici na webové stránce Evropské komise: https://ec.europa.eu/safety-gate/#/screen/pages/reports.

zdroj: Ministerstvo průmyslu a obchodu, Odbor živností a spotřebitelské legislativy, tisková zpráva ze dne 22.4.2025
původní článek: https://mpo.gov.cz/cz/ochrana-spotrebitele/bezpecnost-vyrobku/system-vcasneho-varovani/system-rychleho-varovani-eu-pro-nebezpecne-nepotravinarske-vyrobky-_-vysledky-za-rok-2024–287092/

foto: ilustrační, canva.com