Česká republika se nepyšní pouze svou architekturu, krásnou přírodou, lázeňstvím, ale i dobrým jídlem. Každý kout České republiky nabízí celou řadu gastronomických specialit, které jsou pro něj typické. Folklor jednotlivých českých oblastí reprezentují například oblíbené špekáčky, tvarůžky, nebo třeba štramberské uši. Tyto regionální potraviny jsou nejen výjimečné, ale jsou i zárukou kvality a spotřebitelé se s nimi jinde ve světě nesetkají. V souvislosti s jedinečností potravin, jde ruku v ruce i jejich kvalita. A protože mnozí již dnes vyhledáváme především kvalitu, pečlivě vybíráme, co zakoupíme.
Problematika kvality potravin je pro spotřebitele jedním z důležitých témat. Stále více lidí se nejen během svátků, ale také během každodenních nákupů ohlíží na kvalitu potravin, jakož i na jejich původ, ne pouze na cenu. Jak tedy můžeme poznat zaručeně kvalitní potraviny?
Na potravinách dnes nalezneme kromě názvu výrobku také, dobu minimální trvanlivosti, výživové údaje, nebo alergeny. Ovšem některé potraviny se mohou pyšnit také různými logy – tzv. značkami kvality.
Vyznáte se ve značkách kvality potravin?
Na potravinách můžeme nalézt loga, která jsou tzv. značkou kvality. Řada lidí ovšem neví, nebo pouze tuší, co dané loga kvality symbolizují a čeho jsou zárukou. Pojďme si ujasnit, co konkrétně dané logo symbolizuje, co vlastně kupujeme. Jaké loga na našich výrobcích najdeme nejčastěji?
Národní značky kvality
KLASA
Značky „KLASA“ je česká značka kvality potravin. Jejím úkolem je především nabízet spotřebitelům kvalitní potraviny, které vykazují výjimečné kvalitativní charakteristiky. Výrobek, který je označen touto značkou, musí být vyroben v Česku, ovšem suroviny mohou pocházet i ze zahraničí.
REGIONÁLNÍ POTRAVINA
Značka udělovaná Ministerstvem zemědělství nejkvalitnějším zemědělským a potravinářským výrobkům, které zvítězí v krajských soutěžích. Produkt musí být vyroben na území kraje, ve kterém bylo ocenění uděleno, a ze surovin dané oblasti.
ČESKÁ POTRAVINA
Logem s českou vlajkou a nápisem „Česká potravina“ nebo jen slovy „Česká potravina“ si mohou potravináři dobrovolně označit své výrobky, pokud splní dvě základní podmínky, jde o místo výroby v České republice a stanovený podíl českých surovin. Je to tedy značka odkazující na místo původu potraviny.
Evropské značky kvality potravin
V tuzemsku udělované značky se již do spotřebitelského povědomí dostaly, jak je to ovšem s evropskými značkami kvality? Evropské značky určené k ochraně a propagaci jmen kvalitních zemědělských výrobků a produktů jsou tři. Rozdíl mezi nimi je ve stupni požadavků, který musí výrobce splnit. Pojďme si je přiblížit.
ZARUČENÁ TRADIČNÍ SPECIALITA (ZTS)
Potraviny a zemědělské produkty, které jsou vyráběny tradičními metodami více než 30 let. Na rozdíl od výrobků s chráněným zeměpisným označením nebo chráněným označením původu není jejich výroba nebo příprava vázána na zeměpisnou oblast. Mohou se tedy vyrábět kdekoliv při splnění podmínek technologie výroby (tzv. specifikace). Při zápisu českého výrobku lze tentýž výrobek vyrábět jiným výrobcem v jiném kraji či dokonce v jiné členské zemi.
CHRÁNĚNÉ OZNAČENÍ PŮVODU (CHOP)
Označení výjimečného zemědělského produktu nebo potraviny z daného regionu či místa, jejichž jakost nebo vlastnosti jsou dány zvláštním zeměpisným prostředím.
CHRÁNĚNÉ ZEMĚPISNÉ OZNAČENÍ (CHZO)
Označení výjimečného zemědělského produktu nebo potraviny z daného regionu či místa. U zeměpisného označení je postačující, aby pouze některá fáze výroby (výroba, zpracováni nebo příprava) potraviny nebo zemědělského výrobku proběhla ve vymezeném území.
Přejeme dobrou chuť.
Redakce SOS MaS, z. s.