Logo SOS MaS
Sdružení obrany spotřebitelů Moravy a Slezska, z.s.

608 722 582

Logo SOS MaS
Sdružení obrany spotřebitelů Moravy a Slezska, z.s.

FTALÁTY, NEBEZPEČNÉ PRO NAŠE ZDRAVÍ A ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ, JSOU VŠUDE KOLEM NÁS.

Ftaláty, které jsou považovány za škodlivé, jsou přítomny téměř všude v našem každodenním životě, a za to vděčíme výhradně průmyslovému odvětví, které odmítá investovat do jiných technologií. Indecosa CGT oznamuje výsledky rok a půl starého výzkumu, který doposud nebyl publikován, týkajícího se používání těchto látek a také usnadnění, která byla poskytnuta průmyslovým podnikům v národním i evropském měřítku. Projekt byl veden ve spolupráci se společností Saugok Save. 

Ve zkratce

 V rámci setkání ECU (Evropská unie spotřebitelů) jsme byli upozorněni litevským sdružením Saugok Save na přítomnost endokrinních disruptorů v některých běžně používaných tapetách. Poté jsme se rozhodli podrobit vinylové texturované tapety vyrobené v Německu a distribuované mimo jiné ve Francii zkouškám kvality okolního vzduchu ve specializovaných laboratořích. Tyto testy potvrdily certifikaci A+ (Francie), ale nikoli certifikaci AgBB (Německo).

Po prozkoumání se zdá, že francouzské štítky A+ zahrnují úrovně koncentrace 3 až 30krát vyšší než doporučení zdravotních standardů v mnoha evropských zemích. Kromě toho skrývá přítomnost ftalátů, které jsou známé a uznávané jako škodlivé pro člověka a životní prostředí (což bylo odhaleno testem AgBB a vysvětluje, proč byl výsledek negativní, ačkoliv A+ testem produkt prošel).

A konečně, naše studie ukazuje, že po celá léta (posledně v roce 2011, avšak před tímto datem stále existují další případy) EU dělala vše pro zpomalení omezování těchto ftalátů, aby tak některým výrobcům umožnila legální výrobu zboží obsahujícího dané škodlivé látky. V současné době někteří z výrobců nahradili škodlivé látky, které byly podle několika zpráv odsuzovány, jinými látkami se stejnou nebezpečností, jejichž dosažení škodlivosti je však téměř nemožné dokázat. Jediným cílem této taktiky je umožnit výrobcům ušetřit čas a především peníze, a zároveň tak zanedbat střednědobé a dlouhodobé zdraví spotřebitelů.

Úvod

V březnu 2019 se Indecosa CGT, zúčastnila zasedání Evropské unie spotřebitelů (ECU), jenž sdružuje 16 zemí EU a jehož součástí je 22 sdružení (plus sdružení ze Srbska). Zde vedla Indecosa CGT diskusi s litevským spotřebitelským sdružením Saugok Save, o přítomnosti ftalátů, uznávaných endokrinních disruptorů, v mnoha interiérových výrobcích, zejména pak ve vinylových texturovaných tapetách

Pobaltské a skandinávské země se těmito problémy dlouhodobě zabývají. Země, jako je Švédsko a Dánsko, již mnoho let podávají u EU výzvy k zákazu masivního používání ftalátů v mnoha výrobcích. Dnes jsou tyto země, které již mnohdy v minulosti přijaly vnitrostátní předpisy, které jsou mnohem restriktivnější než předpisy EU, zdrceny, když na svém vnitřním trhu vidí výrobky, které na základě evropských ustanovení těmto omezením nepodléhají.

Bylo proto naším úkolem, abychom pochopili, jaké nebezpečí tyto ftaláty představují, abychom zjistili, jaké jsou normy platné ve Francii, a otestovali inkriminované výrobky, abychom se přesvědčili o realitě a rozsahu problému přednesenému našimi evropskými kolegy…

Analýza vzorků

V období od října 2019 do ledna 2020 jsme zaslali čtyři role vinylové texturované tapety do dvou specializovaných laboratoří: Eurofins Product Testing v Galtenu (Dánsko) a ECO Institut v Kolíně nad Rýnem (Německo).

Tyto tapety jsou vyráběny v německé továrně a distribuovány mimo jiné ve Francii. Jejich spotřebitelské označení neobsahuje žádné zvláštní informace o možné přítomnosti ftalátů nebo jiných škodlivých látek. Tyto produkty jsme našli v Paříži, Lille a Štrasburku.

Naším cílem bylo v zásadě zpochybnit poctivost informací poskytovaných spotřebitelům a vzhledem k relativně vysokým nákladům na tyto analýzy jsme se rozhodli pro jednoduchý výběr vzorků.

V době odeslání nás jedna z laboratoří požádala o nejnovější vzorky, abychom tak zajistili vyšší kvalitu výsledků. My jsme však měli pouze vzorky vyrobené v květnu 2019. V rámci poctivosti nás laboratoř informovala, že s takto “starými” vzorky hrozí (byl tehdy konec roku 2019), že toho moc nenajdeme.

Výsledky však byly v rozporu s jejich predikcí a upozornili nás hned na několik bodů:

  • Vzorky obsahovali ftaláty
  • Výsledky zdůrazňují trhliny ve francouzské legislativě
  • Referují o zjevném nedostatku odezvy EU na tyto látky
  • Nebezpečí ftalátů

Jak se takovéto chemické sloučeniny dostanou do tapet?

Plasty používané ve vinylových texturovaných tapetách pocházejí z PVC, jednoho z mnoha „zázračných produktů“ používaných v průmyslu, a u nichž se rychle zjistilo, že jsou vysoce nebezpečné pro člověka a životní prostředí. To bohužel nezpomalilo jejich šíření a takové produkty často cirkulují na trhu poměrně dlouho, než jsou drasticky omezeny nebo dokonce zakázány.

V surovém stavu je PVC, které je již samo o sobě škodlivé díky svému většinovému složení chloru, tuhé. Aby bylo pružné, přidávají se do něj ftaláty. Díky tomu je možné jej použít pro výrobu mnoha produktů. V případě našich tapet pak tedy přidávají vrstvu pružného plastu, která je činí odolnějšími a omyvatelnými.

Problém s těmito ftaláty (obvykle 50 až 60 % z celkové hmotnosti produktu) spočívá v tom, že se uvolňují z konečné sloučeniny vyluhováním během jeho životního cyklu. Posouzení rizik chemických látek prováděné EU ukázalo, že mnoho ftalátů musí být klasifikováno jako látky toxické pro reprodukci a látky narušující endokrinní systém. V posledních letech spojili vědci ftaláty s astmatem, poruchou pozornosti s hyperaktivitou (ADHD), rakovinou prsu, obezitou a cukrovkou typu II, problémy s nervovým vývojem a kognitivními schopnostmi, problémy s chováním, poruchami autistického spektra, zhoršeným reprodukčním vývojem a problémy s mužskou plodností. Jejich objevení v našich tapetách proto není příliš uklidňující.

Slabá francouzská legislativa

Ale možná zjištěné množství není až tak významné? Což nás vede k této otázce: jaké jsou povolené limity ve Francii?

V této fázi našeho vyšetřování se věci stávají složitějšími. Pokud jde o přísně vzato ftaláty, zdá se, že Francie důvěřuje prvkům nařízení REACh, které upravuje všechny chemické látky v oběhu v Evropě. U každé látky může být agentura ECHA (evropská agentura odpovědná za REACh) vyhlásit omezení použití v jedné nebo jiné oblasti, nebo dokonce látku zakázat.

Tyto informace nejsou spotřebitelům přímo přístupné; na produktu po nich nejsou žádné stopy. Jediný údaj, že který mohou získat, je v zásadě omezen na přítomnost štítku, který jim má zaručit nezávadnost produktu. Přítomnost ftalátů bude musí splňovat dvě vyhlášky z roku 2009. V této fázi je důležité si uvědomit, že tyto dekrety se týkají pouze dvou ftalátů: DBP a DEHP. Předpokládá se, že produkt vyhovuje této shodě: spotřebitel neobdrží žádné konkrétní informace.

https://www.legifrance.gouv.fr/jorf/id/JORFTEXT000020671607/ https://www.legifrance.gouv.fr/jorf/article_jo/JORFARTI000020677419?r=wErfBkXgfr

Jediné označení neškodnosti produktu určenému k užívání ve vnitřních prostorách, které je spotřebiteli zveřejněno je štítek A+. Tím v podstatě měří TVOC, takzvané celkové zatížení emisemi těkavých organických látek. Tato metoda je mnohem levnější než testování každé komponenty. Odkazy naleznete na následujících odkazech:

https://www.epa.gov/indoor-air-quality-iaq/volatile-organic-compounds-impact-indoor-air-quality

https://www.anses.fr/fr/content/etiquetage-des-produits-de-construction-et-de-d%C3%A9coration- au-regard-de-l%E2%80%99%C3%A9mission-de-cov

V téměř všech evropských zemích existují jasně doporučené standardy pro množství TVOC povoleného v rezidenčním a profesionálním prostředí. Nenašli jsme však žádné ve Francii, která, jak se zdá, spoléhá na evropské standardy a štítky A+. Tento štítek je do značné míry inspirován německým štítkem AgBB. V evropských zemích (a dokonce i mimo ně), kde úřady jasně stanovily zdravotní standard, je maximální koncentrace TVOC ve vnitřních prostorách v průměru 300 µg / m³. Několik zemí zašlo tak daleko, že doporučují ještě nižší úroveň koncentrace.

https://www.umweltbundesamt.de/en/topics/health/commissions-working-groups/german- committee-on-indoor-guide-values#volatile-organic-compounds

https://journals.sagepub.com/doi/full/10.1177/1420326X14554270 https://www.ietbuildinghealth.com/LEED-certification.html

Tyto štítky, které také těží ze širokého mezinárodního uznání a popularity, však mají poněkud … překvapivě vysoké standardy!

V přílohách I.1 a I.2 najdeme 6 certifikátů (3 národní a 3 soukromé), kde se zdá, že štítky používané k informování spotřebitelů jsou na úrovních 3 až 30krát vyšších než standardy obhajované evropskými státy! Jak lze takovou mezeru vysvětlit?

Podle těchto štítků by rozdíl byl odůvodněn použitými pravidly ventilace. Pokud tedy umožňují po 3 dnech ventilace sotva věrohodnou hladinu 10 000 µg / m³, toto číslo klesne na „pouze“ 1 000 µg / m³ po 28 dnech ventilace. Pouze několik „elitních“ štítků vychází z doporučených standardů, kolem 300 µg / m³.

Nejen, že je zřejmé, že tyto štítky vykazují „toleranci“, která se velmi odchyluje od zdravotních doporučení, ale lze také zpochybnit tento pojem ventilace. V laboratoři je ventilace zajišťována speciálně navrženými komorami s pravidelným průtokem a působením několik hodin denně. Je to však realita života a používání spotřebitelů? Jelikož zde mluvíme o tapetách, co obydlí, která mají nedostatečné větrání, či dokonce nemají žádné? Kolik sanitárních zařízení nemá žádnou (nebo velmi minimální) možnost pustit dovnitř čerstvý vzduch? Když tapetujeme uprostřed zimy, budeme otevírat okna na několik hodin každý den po dobu 30 dnů i v těch nejchladnějších oblastech …? Tato propast mezi „testy v průměrných podmínkách“ a realitou nám nepříjemně připomíná další certifikace (například v automobilové oblasti), kde jsou produkty testovány za podmínek, které mohou vést pouze k uspokojení, a jsou tak pro konečného spotřebitele zavádějící, jelikož z nich není patrné, co přesně mají garantovat.

 Abychom v našem spotřebitelském štítku našli (nepřímo) stopu těchto látek, je nutné použít doplňkový indikátor k TVOC: TVOC bez CLI (Koncentrační limit zájmu).

Každý potenciálně toxický produkt má mít tzv. CLI. To znamená, že můžeme na produkt nebrat zřetel, jelikož nedosahuje nebezpečné úrovně přítomnosti dané látky a nebude mít tedy žádný účinek. Některé produkty nemusí CLI mít vůbec, protože není jasné, jaké toto omezení je, má se však jednat pouze o minimum produktů.

Poté jsme nechali provést čtvrtou analýzu jinou laboratoří, tentokrát německou (ECO Institute v Kolíně nad Rýnem). Rozhodli jsme se poslat vzorek komerční reference B, vždy stejné série. Tato reference byla v první sérii analýz tou, která měla nejvyšší míru TVOC, a zaměřili jsme se na francouzské a německé značky.

Zde nás čekalo další překvapení: náš vzorek tapety splňoval požadavky štítku A+ (francouzský), ale ne požadavky štítku AgBB (německý)! Ve skutečnosti, pokud tyto dvě značky umožňují stejné dalekosáhlé úrovně TVOC, jak je vysvětleno výše, Francouzi neměří TVOC bez CLI! Jednoduše řečeno: všechny materiály, o nichž je známo, že jsou netěkavé, jako jsou naše ftaláty, procházejí pod radarem a nevyvolávají žádný poplach, kromě případů, kdy jsou konfrontovány s německým štítkem.

V příloze I.5 najdete certifikát o shodě s německým štítkem (s jeho hodnocením) a v příloze I.6 certifikát o shodě s francouzským štítkem pro stejný výrobek, i když je vyroben… v Německu!

Rovněž zdůrazňujeme, že stejná analýza stejného produktu ze stejné série naznačuje frekvenci výskytu TVOC bez CLI téměř 20krát vyšší u jednoho testu než u druhého …

Na konci procesu nese naše role tapety štítek A+, což dává spotřebiteli pocit, že je naprosto neškodný, ale:

 toto označení označuje mnohem vyšší úroveň přijatelnosti než normy platné v Evropě,

 vychází z teoretických podmínek použití, které neodpovídají skutečné praxi,

 zcela ignoruje určité látky, u nichž je prokázáno, že jsou zdraví škodlivé, a které francouzské právní předpisy berou v úvahu jen velmi částečně (zohledňují se pouze DBP a DEHP),

 je možné, že v Německu nebyl tento produkt povolen prodávat, v závislosti na výsledcích z laboratoře, která provedla analýzu.

Za takových podmínek má člověk právo ptát se sám sebe, jakou má toto označení vlastně cenu?

Neuvěřitelný nedostatek schopnosti EU reagovat

Francie proto při certifikaci nezávadnosti interiérových materiálů s ohledem na těkavé produkty a ftaláty spoléhá na toto označení A+, které podléhá předpisům REACh.

Nyní bylo zjištěno, že u prvního prvku jsou záruky ve skutečnosti všechny relativní a vylučují ftaláty. Ale jak se k tomuto tématu staví EU a zejména REACh?

Od konce 60. let byla nebezpečnost ftalátů uznána, nejprve EHS a poté EU. Nejprve byl zakázán kontakt těchto ftalátů se sliznicemi: transfuzní vaky, pak kosmetika, dětské výrobky (které lze strkat do úst) a poté potravinářské obaly.

https://ec.europa.eu/health/scientific_committees/opinions_layman/fr/ phtalates-fournitures-scolaires/index.htm

https://www.theguardian.com/lifeandstyle/2015/feb/10/phthalates-plastics- chemicals-research-analysis

Posouzení rizik najdete na webu Evropské agentury pro chemické látky:

https://echa.europa.eu/fr/home

Tato omezení byla zpočátku ponechána na svobodném provádění členskými státy. Poté byla navýšena a zahrnuta do nařízení REACh v letech 2013 až 2015. Od té doby se vztahovala na všechny.

V letech 2008 a 2011 byly v popředí vypovězení těchto ftalátů zejména dva státy; nejprve Švédsko, poté velmi silně Dánsko. Ale kupodivu, ačkoliv se hromadili zprávy o škodlivých účincích těchto produktů, EU trvalo neuvěřitelně dlouho, než v roce 2019 dosáhlo jejich silného omezení.

Omezení, nikoli zákaz, umožňující výrobcům v případě potřeby požadovat výjimečné a dočasné výjimky …

Tato omezení jsou cílená. Netýkají se všech ftalátů, ale pouze těch, které byly předmětem správních řízení. Postup 2019 je výslovně určen pro následující 4 ftaláty: DEHP, DBP, DIBP a BBP.

Toto rozhodnutí nás může jen potěšit … až na to, že … tyto ftaláty se v našich tapetách již nepoužívají! V současné době v nich najdeme DINP a DIDP, dva ftaláty, které byly v začleněny do prvních omezení EU pro dětské výrobky, ale které nebyly ovlivněny postupem z roku 2019!

DINP, který je průmyslem považován za zázračný produkt (další!), má profil téměř totožný s DEHP, tak jak je možné, že jsme se dostali do situace, kdy je první látka stále povolena, když druhá je extrémně omezená?

Je možné, že obavy EU v této věci byly ekonomického rázu, namísto zdravotního?

Naše francouzské vyhlášky zcela jistě brzy zahrnou (konečně) DIBP a BBP … ale k čemu to, když se tyto ftaláty ve výrobcích pro interiéry již nepoužívají?

Ekonomická logika versus zdravotní bezpečnost

Abychom pochopili, jak může EU privilegovat určité logiky, vraťme se na chvíli zpět k naší tapetě.

Tapety jsou globálním průmyslovým odvětvím s ročním obratem přibližně 10 miliard eur. Toto odvětví ve velké míře využívá pro své výrobky materiály z PVC.

Postupem času (a to zejména od 80. let) se stále více projevovala škodlivost nejen PVC obecně, ale zejména ftalátů. Někteří výrobci proto kvůli hromadícím se důkazům reagovali „rychle”. Například: ještě před několika lety se barva na stěny vyráběla s rozpouštědly, ale průmysl si uvědomil, že tento typ výrobku není udržitelný, a začal s výrobou barvy na vodní bázi. Toto je velmi dobrý příklad toho, jak obrovský průmysl v hodnotě 150 miliard eur nahradil škodlivé chemické složky bezpečnějšími alternativami.

Podobně reagovala řada výrobců tapet. Například hlavní výrobci v severských zemích změnili své produktové řady tak, aby jejich výrobky již neobsahovaly PVC. Většina skandinávských výrobců následovala toto strategické rozhodnutí a podle toho upravila své výrobní procesy.

Mnoho výrobců tapet však nadále pracuje s PVC a ftaláty a nemá v úmyslu to měnit. Výměna strojů je nákladná a vyráběné produkty se snáze prodávají (nižší cena).

Když Švédsko v roce 2008 podalo žalobu proti ftalátům DEHP, DBP, DIBP a BBP, průmysl tapet věděl, že se jim čas krátí. Od roku 2009 globálně přijmuli dva postupy. Buď definitivně přestali používat ftaláty, stejně jako společnosti v severských zemích, což znamenalo velké investice do výrobního procesu. Nebo použili jiné ftaláty, které se na seznamu nenacházely! A tak se o 10 let později, kdy se zmiňované 4 ftaláty staly pro průmysl nepoužitelné, většinou je příhodně nahradili jinými, jako je „zázračný“ DINP!

https://www.chemsafetypro.com/Topics/EU/REACH_SVHC_Finder.html https://www2.mst.dk/Udgiv/publications/2013/06/978-87-93026-22-3.pdf

Je možné si položit otázku, zda tento nekonečný postup EU k dosažení stejného závěru jako Dánsko, téměř o 10 let dříve (v roce 2011), nesměřoval pouze na to, aby umožnil dotčeným průmyslníkům zbavit se svých zásob a pokojně zavést své nové výrobní procesy, stejně škodlivé jako ty předchozí?

Otázka vyvstává o to víc, že se zdá, že dotyční výrobci využili období k výraznému posílení svého právního a vědeckého arzenálu, přičemž v současné době vyžadují úrovně důkazů nepřístupných většině struktur, aby uspěli, například k prokázání, že DINP je do značné míry škodlivé jako DEHP a zaslouží si, aby se s ním tak zacházelo: silným a pevným omezením. V roce 2015 Dánsko opět požadovalo, aby do omezení REACh byly zahrnuty také DINP a DIDP (další ftalát použitý namísto těch zakázaných). … bez úspěchu.

https://chemicalwatch.com/65283/denmark-accepts-rejection-of-dinp-classification-proposal

Řešení existují. Jejich realizaci brání pouze nedostatek ochoty investovat do zařízení pro bezpečnější výrobu. A EU dělá vše pro to, aby tuto logiku podpořila ve jménu konkurenceschopnosti.

Jedná se o izolovaný problém?

Bohužel, nejedná.

Pokud se naše studie zaměřila pouze na jeden typ tapety, bylo to z důvodu nedostatku dalších prostředků k jejímu rozšíření. Ftaláty jsou přítomny v mnoha dalších výrobcích (skrze měkké PVC): podlahové nebo nábytkové krytiny, sprchové závěsy, okenní těsnění, ale také sexuální hračky, textil, rukavice, laminovací materiály, tašky, nafukovací matrace, plavecké vybavení, trubkové plastové korálky, gumy, výrobky pro péči o zvířata, špunty do uší, plastové sandály, míče do posilovny, koberce …

I kdyby rozhodnutí z roku 2019 konečně oficiálně znamenalo konec masivního používání ftalátů v Evropě, bohužel tomu tak nebude ve všech zemích světa (například Čína zůstává hlavním uživatelem těchto produktů). Můžeme si proto oprávněně položit otázku reality ochrany evropských spotřebitelů. Navíc je jisté, že produkty navržené před těmito omezeními zůstanou v našem každodenním životě ještě velmi dlouho.

A konečně, pokud EU přijme chamtivou logiku určitých průmyslových firem, které spokojeně používají jiné ftaláty a k jejich zákazu požadují důkazy, které je stále obtížnější poskytnout, je and slunce jasné, že toto omezení používání určitých ftalátů nebude příliš účelné.

Segmentováním problému, znemožněním jeho vyřešení a překážkou harmonogramu zkoušek mohou průmyslníci téměř neomezeně udržovat výrobky, které jsou při naší každodenní spotřebě považovány za škodlivé, s dokonale legálním vědomím národních a evropských institucí.

A pokud se ještě musíme přesvědčit, „La Mutuelle Familiale“, se kterou jsme pravidelně v kontaktu, provedla v roce 2019 velkou informační kampaň o ftalátech a v roce 2020 zveřejnila článek, který uvádí, že v roce 2013 byl DBP stále nalezen v kapslích pro léky, ačkoliv je jeho používání v kosmetice od roku 2004 (v EU) zakázáno!

Závěr: naše návrhy…

My, Indecosa-CGT, schválené sdružení na ochranu spotřebitele a člen ECU (European Consumers Union), požadujeme:

 Přísnější kontroly současných regulačních norem pro výrobky pro vnitřní použití. Žádáme instituce francouzského státu a EU, aby vážně prozkoumaly, jak věcné parametry produktů odpovídají jejich požadavkům na označování. Věříme, že by měla spotřebitelská sdružení hrát svou roli tím, že budou do této kontroly přímo zapojena.

 Přísnější požadavky na výrobky určené pro interiér (pokud jde o těkavé organické látky, ftaláty a další látky). Tyto požadavky musí být zvýšeny na úroveň všech členských států EU. Pokud jde o Francii, je nejvyšší čas přezkoumat požadavky normy A+, jejíž „tolerance“ a „opomenutí“ jsou čistými odchylkami s ohledem na související rizika.

 Aby nebezpečné plastifikátory na bázi ftalátů, které jsou již v hračkách zakázány, jmenovitě DEHP, DBP, BBP, DINP, DIDP a DNOP, byly zakázány (a nejen omezeny) v interiérových dekoračních materiálech, jako jsou tapety a podlahy. Jako součást plánu hospodářské obnovy EU má EU v současné době prostředky na podporu výrobců v tomto technologickém přechodu, aniž by již obětovala zdraví spotřebitelů a životní prostředí.

 Aby byl zákaz ftalátů předmětem soudržné a koordinované politiky ve všech oblastech. Jak můžeme ospravedlnit, že francouzský stát plánuje v rámci zákonů EGalim a AGEC poskytovat spotřebitelům povinné informace o endokrinních disruptorech od 1. ledna 2022, ale zůstává neprůhledný ve všech případech použití ftalátů, které jsou v našem každodenním životě?

Více informací naleznete v našich přílohách (Appendix 1: grafy a reporty, Appendix 2: výsledky analýz).

O INDECOSA-CGT

Sdružení hájí spotřebitele a jedná ve všech oblastech každodenní spotřeby se silnými sociálními a environmentálními hodnotami.

S 328 přijímacími místy, více než 672 000 členy a více než 280 sdruženími po celé zemi získalo v roce 2018 zvláštní uznání „Sdružení spotřebitelů“. www.indecosa.cgt.fr

 

O Saugok Save

 

Litevská asociace Saugok Save je aktivní v oblasti zdraví prostřednictvím kontroly a prevence.

Kontakt:

V případě jakýchkoli dotazů nebo žádostí o rozhovor

François BILEM

Indecosa-CGT International Files indecosa@cgt.fr

+33 776 35 89 50

Překlad: redakce SOS MaS, z.s.