Logo SOS MaS
Sdružení obrany spotřebitelů Moravy a Slezska, z.s.

608 722 582

Logo SOS MaS
Sdružení obrany spotřebitelů Moravy a Slezska, z.s.

INTERINSTITUCIONÁLNÍ SKUPINA „SDG PRO BLAHO A OCHRANU SPOTŘEBITELŮ“

PODPORA SDG je prioritou EU

Organizace občanské společnosti se připojují k institucím EU na podporu cílů udržitelného rozvoje v evropském rámci

Manifest interinstitucionální skupiny „SDG pro blaho a ochranu spotřebitelů“ (období 2019-2024)

Občanské organizace propagují interinstitucionální skupinu „SDG pro blahobyt a ochranu spotřebitelů,“ která je první vyhrazenou skupinou pro SDG v nových evropských institucích.

Členové Evropského parlamentu, Komise EU a Evropského hospodářského a sociálního výboru podporující interinstitucionální skupinu z celého politického spektra jsou odhodláni považovat SDG za prioritu a souhlasí se spoluprací s občanskou společností, aby byla Evropa globálním vůdcem v oblasti zvyšování povědomí, rozvoje a provádění cílů udržitelného rozvoje.

Její členové se zavazují:
  • Zajistit, aby byly cíle udržitelného rozvoje na předním místě politické agendy EU a aby zapojení občanské společnosti v této oblasti hrálo klíčovou roli při podpoře opatření zaměřených na dosažení cílů udržitelného rozvoje v celé Evropě.
  • Zajistit, aby EU a její členské státy plnily své závazky a prováděly účinná opatření na úrovni EU, na vnitrostátní a regionální úrovni.
  • Zdůraznit potřeby naléhavých opatření prostřednictvím víceodvětvového přístupu s úzkou spoluprací mezi veřejností.

Cíle

Cílem neformální interinstitucionální skupiny je podpořit účast občanů, uvědomění a posílení jejich postavení a udržitelnou výrobu:

  •  Přispívání k posílení evropského občanství šířením informací o tom, jak nové modely odpovědné výroby a spotřeby překonají finanční omezení a směřují k evropskému udržitelnému hospodářství.

K překonání hospodářské a politické krize je nutné, aby se všechny zúčastněné strany snažily dosáhnout rovnováhy mezi dvěma prvky. Prvním je Evropská unie, která vyžaduje, aby zajistila udržitelnost veřejných financí prosazováním protispolečenských politik, očividně více pozorných na finanční zájmy než skutečným potřebám ekonomiky obecně. Druhým je společnost vyžadující, aby byla zaručena odpovídající úroveň ochrany práv, sociální spravedlnost, rozvoj a podpora aktivního občanství. K dosažení těchto cílů budeme podporovat evropské instituce, které jim poskytnou občanskou perspektivu a účast. Tuto perspektivu je třeba vzít v úvahu pro úspěšné zavedení nových modelů spotřeby a výroby. S ohledem na občanskou perspektivu by nové evropské instituce vyslaly evropským občanům a spotřebitelům jasný signál, který ukazuje, že jsou blíže k potřebám občanů a jsou připraveni chránit jejich práva.

  • Na celosvětové úrovni je udržitelnost společným přínosem, který je třeba chránit, a také společnou výzvou pro různé aktéry: instituce na mezinárodní, evropské a vnitrostátní úrovni, odborníky, společnosti, poskytovatele a občany.

Veřejné a soukromé subjekty, jakož i organizace, musí spolupracovat, aby informovaly a vzdělávaly spotřebitele k odpovědnější a udržitelnější spotřebě. Zmocnění spotřebitelé by svým chováním zavedli oběžnou ekonomiku a vedli změnu k udržitelnější společnosti. Z tohoto důvodu je zásadní posílit důvěru spotřebitelů v kvalitu těch produktů, které jsou vyráběny prostřednictvím odpovědného dodavatelského řetězce 1, snadněji se recyklují, mají delší životnost a jsou snadno opravitelné. V tomto ohledu je nezbytné úzkou spolupráci mezi podniky a orgány, aby se snížily problémy spotřebitelů s dostupností zboží při nákupu těchto produktů, vytvářely pobídky a usnadnění. V této souvislosti by interinstitucionální skupina „SDG pro blahobyt a ochranu spotřebitelů“ mohla představovat účinný signál závazku evropských orgánů postavit občany a jejich práva jako uživatelů a spotřebitelů do popředí při jakýchkoli činnostech zaměřených na udržitelnost.

  • Uznávání a posilování práv spotřebitelů v celé Evropské unii vstoupí v platnost pouze se spoluprací a závazkem všech zúčastněných stran v každé zemi EU.

Nová dohoda pro spotřebitele je povzbudivým rámcem podporovaným Komisí EU s cílem posílit práva a vymáhání práv spotřebitelů v EU, stále však není definována a prováděna. Za tímto účelem je nezbytné zvýšit povědomí o důležitosti práv spotřebitelů a odpovědnosti každého jednotlivce při zaručení jejich dodržování. Kromě toho by skupina mohla posílením spolupráce mezi orgány EU, občany a spotřebitelskými organizacemi poskytnout občanskou perspektivu, která by občany postavila do středu spotřebitelských politik. Tímto způsobem by byli občané uznáváni nejen jako „uživatelé nebo spotřebitelé“ služeb nebo „zranitelné cílové skupiny“ se specifickými nenaplněnými potřebami, ale spíše jako aktivní občané, kteří se podílejí na tvorbě spotřebitelské politiky, jako základní zúčastněné strany zabývající se udržitelností, bezpečností a kvalitou výrobků. a veřejné služby.

  • Zvyšování povědomí o SDG
  1. Propagace lepšího veřejného a profesionálního porozumění SDG podporováním osvětových kampaní zaměřených na komunitu a změn chování.
  2. Podpora vytvoření celoevropské platformy pro výměnu osvědčených postupů v oblasti udržitelného rozvoje a podpora zavádění příkladů osvědčených postupů na celostátní, regionální a místní úrovni.
  3. Zdůraznění synergií mezi novou dohodou pro spotřebitele a Zelené dohody pro Evropu ve společném rámci Agendy pro udržitelný rozvoj do roku 2030.
  4. Organizace a účast na výročním Evropském dni spotřebitelů podporovaném Evropským hospodářským a sociálním výborem (EHSV).
  5. Podpora lepšího šíření hlavních výstupů a dosažených výsledků díky podpoře pracovního programu Horizont 2020 a Horizontu Europe, příštího rámcového programu pro výzkum a inovace.

O interinstitucionální skupině „SDG pro blaho a ochranu spotřebitele“

Interinstitucionální skupina „SDG pro blahobyt a ochranu spotřebitelů“ byla vyhlášena v březnu 2019 v události v Evropském parlamentu s názvem „Směrem k volbám do EU: posílení Evropské unie k účinnější ochraně spotřebitelů“ a bude oficiálně zahájeno v červnu 2020. Jejím sekretariátem je Active Citizenship Network (ACN), evropská pobočka nevládní organizace Cittadinanzattiva, Evropská spotřebitelská unie (ECU) a Italská aliance pro udržitelný rozvoj (ASviS) se schválením sítě zúčastněných stran SDG, občanské společnosti. vedená síť zúčastněných stran SDG.

[1] SDGs – Cíle udržitelného rozvoje