Logo SOS MaS
Sdružení obrany spotřebitelů Moravy a Slezska, z.s.

608 722 582

Logo SOS MaS
Sdružení obrany spotřebitelů Moravy a Slezska, z.s.

 

PLACENÍ KARTOU? LIDÉ BY MOHLI UŠETŘIT

Měsíc a půl do voleb se na půdě Evropského parlamentu schyluje k zásadnímu rozhodnutí, které by aspoň teoreticky mohlo ulevit peněženkám milionů zákazníků v EU, včetně těch z České republiky.

Dnes a zítra by měli poslanci Evropského parlamentu (EP) schvalovat přelomový návrh na plošné zastropování poplatků, které si mezi sebou za používání platební karty účtují banka obchodníka a banka klienta platícího kartou.

Zákazník si toho v reálu vlastně není vědom, poplatek totiž na úkor své marže uhradí obchodník či restauratér. Podle europoslanců ale v konečném důsledku obchodníci stejně tíhu poplatků přenesou na spotřebitele, a ti si tak platbu pomocí karty zaplatí ve vyšší ceně zboží či služeb. „Je třeba upozornit, že spotřebitelé si často nejsou vědomi poplatků, které platí obchodníci, a současně vydavatelé karet používají různé pobídky, aby spotřebitele motivovali k používání platebních nástrojů,“ uvádějí poslanci EP ve svém návrhu.

Direktivní zastropování poplatků

Teď přijde direktivní nařízení z Bruselu. Zatímco nyní se mezibankovní poplatky za nejběžnější platební kartu v Česku pohybují kolem jednoho procenta z hodnoty transakce, nově by jejich maximální výše mohla být jen 0,2 procenta případně 7 eurocentů (podle toho, která hodnota je nižší). V přepočtu na dnešní kurz by tak banky za jednu platbu dostaly maximálně dvě koruny.

U kreditních karet má být poplatek mírně vyšší – maximálně 0,3 procenta z hodnoty provedené transakce. „Zastropování by se mělo týkat jak přeshraničních, tak vnitrostátních transakcí v EU,“ dodávají poslanci v předkládací zprávě.

Zdánlivě jde o drobné, europoslanci ovšem tvrdí, že ročně neregulovanými mezibankovními poplatky proteče více než deset miliard euro, tedy přes 270 miliard korun.

Vzroste počet míst, kde lze platit kartou

Když tyto peníze zůstanou 
u obchodníků, a nikoliv u bank, projeví se to možná i na regálech. A mohl by narůst i počet míst, kde lze kartou platit, protože strach menších obchodníků a restauratérů bude nižší. 
S tím více méně souhlasí i prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR a šéf COOP Zdeněk Juračka. „V Česku je enormní konkurenční prostředí, kdy si řetězce navzájem hlídají cenovou politiku, takže se to v maloobchodních cenách projeví,“ odhadl Zdeněk Juračka. „Netvrdím, že to bude mít dopad na cenu všech položek, ale jak říkám, konkurence je obrovská. Vždyť i největší hráč trhu, kterým je teď u nás Ahold, nemá víc než 12 procent trhu,“ vysvětluje Zdeněk Juračka.

Pochyby o změnách poplatků ale mají banky a provozovatelé kartových systémů. Podle náměstka výkonného ředitele České bankovní asociace Jana Matouška se trh platebních karet v Česku rychle rozvíjí, přibývá karet, platebních terminálů i počet transakcí. „K cenové regulaci fungující oblasti tedy není žádný důvod, může zbrzdit rozvoj trhu, a ve svém důsledku tak působit proti zájmům spotřebitele,“ míní Jan Matoušek. 

Průzkum veřejného mínění

„Návrh, aby se mezibankovní poplatky dále snižovaly, povede k menší ochotě bank poskytovat bezplatné debetní prostředky. Spotřebitelé tak nakonec budou za přístup k vlastním finančním prostředkům platit více, anebo se vrátí k platbám 
v hotovosti — obětují pohodlí 
a bezpečnost, které jim poskytují elektronické platby,“ odhaduje Marcel Gajdoš, regionální manažer Visa Europe pro ČR a SR. „Je jednoduše nelogické, aby stejný mezibankovní poplatek (0,07 euro) byl aplikován na transakce v hodnotě 50 a 5 000 euro,“ srovnává Marcel Gajdoš.

Konkurenční společnost MasterCard si už v únoru zadala průzkum veřejného mínění ve 13 zemích EU u agentury Ipsos. Podle průzkumu se osm z deseti lidí nedomnívá, že by na ně obchodníci přenesli část úspory nákladů ve formě nižších cen. „Nikdo z Evropské komise nebyl schopný spotřebitelům ani MasterCardu vysvětlit, jak strop poplatků vypočítal a stanovil,“ stěžuje si Miroslav Lukeš, generální ředitel MasterCard Europe pro ČR a SR.

Kartovým společnostem a bankám přitom nevadí jen strop na poplatky. Součástí navržené změny je i nová klauzule, podle níž by si obchodníci mohli sami rozhodnout, jakou značku karty budou akceptovat a jakou ne. Stejně tak se karetním společnostem nelíbí, aby na jedné kartě mohlo být i více log karetních společností.

V Česku loni proteklo přes platby kartami 322 miliard korun. Je to nárůst o 13,4 procenta. Výrazně ale klesala průměrná částka placená kartou: 
z 600 korun v roce 2012 to loni bylo jen 205 korun na jednu platbu.

Zdroj: denik.cz