-
Jasné označení zeměpisného původu
-
Nové iniciativy v boji proti podvodům s medem
-
Větší transparentnost při označování obsahu cukru
Cílem nových pravidel je pomoci spotřebitelům při informovaném a zdravějším rozhodování o zemědělských a potravinářských produktech, jako je med, ovocné šťávy, džemy, želé a marmelády.
V úterý Parlament přijal postoj k revizi tzv. „snídaňových“ směrnic 522 hlasy (13 bylo proti a 65 se zdrželo hlasování). Návrh aktualizuje pravidla týkající se složení, názvu, označování a obchodní úpravy některých „snídaňových“ potravin.
Jasné označení země původu
Poslanci souhlasí s tím, že na etiketě musí být uvedena země, kde byl med sklizen. Dodávají, že u ovocných šťáv, džemů, rosolů, marmelád a kaštanového krému musí být země původu použitého ovoce rovněž uvedena na přední etiketě. Pokud med nebo použité ovoce pochází z více zemí, země původu by měly být uvedeny na etiketě v sestupném pořadí podle podílu, který tvoří v konečném výrobku, požadují poslanci.
S cílem omezit podvody s medem, chtějí poslanci zavést systém sledovatelnosti v dodavatelském řetězci medu, který by umožnil sledovat původ produktu. Chtějí také, aby EU zřídila referenční laboratoř pro med, která by zlepšila kontrolu a systematickým testováním odhalila falšování.
Označování obsahu cukru
Poslanci navrhují, aby bylo u ovocných šťáv povoleno označení „obsahuje pouze přirozeně se vyskytující cukry“. Aby se vyhovělo rostoucí poptávce po výrobcích s nízkým obsahem cukru, mohou být ovocné šťávy se změněným složením označeny jako „ovocná šťáva se sníženým obsahem cukru“.
Nové techniky, které odstraňují přirozeně se vyskytující cukry z ovocných šťáv, džemů, rosolů nebo mléka, by neměly vést k používání sladidel, která by kompenzovala vliv snížení obsahu cukru na chuť, strukturu a kvalitu konečného výrobku, upozorňují poslanci. Dodávají, že etikety potravin se sníženým obsahem cukru nesmí obsahovat tvrzení o pozitivních vlastnostech, jako jsou například zdravotní přínosy.
Prohlášení zpravodaje
Zpravodaj Alexander Bernhuber (EPP, AT) uvedl: “Dnešek je dobrým dnem pro transparentnější označování původu. Kromě přísnějších kritérií kvality a kontrol zajistí přesnější uvádění zemí původu větší transparentnost a usnadní spotřebitelům výběr zdravějších a regionálních produktů. Zastavíme podvodné praktiky s medem. Na každé etiketě medu budou v budoucnu jasně uvedeny země původu a v případě směsí i příslušné podíly zemí původu v procentech. To spolu s dalšími opatřeními zabrání spotřebitelům a včelařům v prodeji falšovaného medu a díky větší transparentnosti usnadní spotřebitelům informovaný výběr.“
Další postup
Parlament je nyní připraven zahájit jednání s členskými státy o konečné podobě právního předpisu.
Zdroj: Evropský parlament, Zpravodajství, Tiskové středisko, ze dne 12.12.2023