VYHLÁŠENÍ TRANSPOZIČNÍ NOVELY ZÁKONA O ELEKTRONICKÝCH KOMUNIKACÍCH VE SBÍRCE ZÁKONŮ
Novela zákona transponuje revidovaný evropský regulační rámec (Evropský kodex pro elektronické komunikace) a zajištuje rovné podmínky pro účastníky trhu v oblasti elektronických komunikací, posiluje ochranu spotřebitele a zvyšuje podporu hospodářské soutěže
Dne 18. října 2021 byl ve Sbírce zákonů v částce 166 publikován zákon č. 374/2021 Sb., kterým se mění zákon č. 127/2005 Sb., o elektronických komunikacích a o změně některých souvisejících zákonů (zákon o elektronických komunikacích), ve znění pozdějších předpisů, a některé další zákony, který nabude účinnosti 1. ledna 2022.
Od roku 2022 tak v oblasti elektronických komunikací začnou platit modernizovaná pravidla, jež obecně směřují k celkovému posílení ochrany spotřebitele a k větší podpoře hospodářské soutěže.
Novela zákona, jež v sobě obsahuje nový evropský regulační rámec, zajištuje rovné podmínky pro účastníky trhu v oblasti elektronických komunikací, posiluje ochranu spotřebitele ve vazbě např. na větší šíři informací u smluv, délku trvání těchto smluv a jejich ukončování, transparentnosti, nebo lepší ochranu lidem, kteří si předplácejí balíček služeb.
Kromě již existujícího požadavku na přenositelnost čísla se zavádí rovněž právo pro spotřebitele na změnu poskytovatele služby přístupu k internetu. Zpřesní se rovněž informační povinnosti u smluv se spotřebitelem a podmínky a způsoby zveřejňování informací např. v oblasti kvality služeb nebo opatřeních pro zdravotně postižené. Zároveň má novela podnítit investice do vysokorychlostních sítí, například zajištěním předvídatelnosti regulačních opatření pro držitele přídělů rádiových kmitočtů s ohledem na podmínky investování do infrastruktury, která je závislá na využívání rádiového spektra.
Zásadní změnou např. v oblasti tísňové komunikace je, že tísňové služby musí být nově dostupné nejen prostřednictvím volání, ale alespoň i prostřednictvím SMS a pokud by to bylo technicky proveditelné, tak i prostřednictvím jiných způsobů komunikace.
Novela zákona přináší i podstatnou změnu v oblasti tzv. telemarketingu. Stávající podoba zákona využívá takzvaný princip opt-out, to znamená, že telefonicky je možné kontaktovat každou osobu, která ve veřejném účastnickém seznamu nemá uvedeno, že si nepřeje být obtěžována. Nově bude možné oslovit pouze ty osoby, které mobilnímu operátorovi předem udělí souhlas.
Novela rovněž obsahuje úpravu, která usnadní nebo urychlí zavádění sítí jako je např. možnost podélného umístění vedení inženýrských sítí včetně kabelovodů v pozemních komunikacích a snadnější překládku. Doplňuje se rovněž zvláštní úprava týkající se zeměpisného mapování.
Nová právní úprava podpoří hospodářskou soutěž v oblasti provozování sítí a poskytování služeb elektronických komunikací, stanovuje konzistentní přístup k politice a správě rádiového spektra založený na jednotném trhu, a v neposlední řadě zřizuje systém veřejné výstrahy a podpoří rozvoj digitalizace rozhlasového vysílání.
Od 1. ledna 2022 se tedy zavadí systém veřejné výstrahy, který umožní bezplatně předat dotčeným uživatelům v určité územní oblasti veřejné výstrahy týkající se bezprostředně hrozících nebo nastalých mimořádných událostí s tím, že předpokládaná forma informování by měla být prostřednictvím SMS.
V oblasti zřizování vnitřního komunikačního vedení nová úprava umožní, aby případný spor o možnost umístit např. ve společných prostorách domu nezbytný technický rozvod mohl zahájit nejen uživatel domu, ale i podnikatel zajištující komunikační síť, který je pro zájemce připraven technický rozvod pro připojení ke službě Internet vybudovat. Cílem nové právní úpravy je tedy urychlení procesu výstavby veřejných komunikačních sítí a zvýšení počtu domácností, které budou připojeny k vysokorychlostní síti.
Zdroj: MPO