Logo SOS MaS
Sdružení obrany spotřebitelů Moravy a Slezska, z.s.

608 722 582

Logo SOS MaS
Sdružení obrany spotřebitelů Moravy a Slezska, z.s.

Ministerstvo průmyslu a obchodu zveřejnilo výsledky veřejné konzultace k mimosoudnímu řešení spotřebitelských sporů.

 

Mimosoudní řešení spotřebitelských sporů (z angl. alternative dispute resolution – „ADR“) je zakotveno v českém právním řádu od roku 2016. Od tohoto roku až dodnes spotřebitelé podali 45 tisíc návrhů na zahájení mimosoudního řešení spotřebitelských sporů.

Veřejná konzultace k ADR se konala od 18. září 2023 do 22. října 2023 a byla otevřena všem lidem v České republice od 18 let. Zapojilo se 621 spotřebitelů. Téměř ¾ z dotazovaných nemělo v poslední době problém s nákupem zboží či služeb, proto také tito respondenti neměli pravděpodobně důvod vyhledávat si informace ohledně ADR. I přesto 62 % dotazovaných již o ADR slyšelo a více než ¾ dotazovaných sice ADR dosud nevyužilo, ale pokud by měli spor s obchodníkem, pak by mimosoudní řešení využilo. Více než polovina respondentů by svůj spor neřešila, pokud by se jednalo o věc v hodnotě nižší než 500 Kč. Do budoucna je podle MPO důležité, aby i tito spotřebitelé takové spory chtěli řešit a pomáhali tím odstranit mínění některých podnikatelů, že kvůli „pár korunám“ s nimi nebude zákazník nic řešit, natož aby byl spor dotažen do konce. Nejvíce spotřebitelů si vyhledává informace v oblasti ochrany spotřebitele pomocí internetových vyhledávačů.

Analýza potvrdila, že systém ADR tak, jak je navržen v českém právním řádu nyní, funguje. Nicméně změny, které jsou v analýze navrženy, by mohly pomoci ke zvýšení efektivity, zjednodušení celého systému, zvýšení přehlednosti pro spotřebitele i pro obchodníky. Tím by se mohla zvýšit vymahatelnost spotřebitelských práv. Např. jako žádoucí se jeví zajistit, aby všechny orgány státní správy, které jsou subjektem ADR, byly vybaveny rozhodovací pravomocí a postupovaly podle obdobného procesu, jehož součástí by byla povinnost usilovat o dosažení smíru. Je však potřeba detailně vydiskutovat jednotlivé změny se všemi aktéry, na které by měly dané změny dopad, a nelze opomenout finanční a personální zabezpečení všech dotčených subjektů ADR, které by bylo nutné v případě změn posílit.

Do analýzy jsou také zahrnuty změny, které plánuje uskutečnit Evropská komise, např. širší vymezení působnosti subjektů mimosoudního řešení spotřebitelských sporů.

Výsledky veřejné konzultace v samostatném dokumentu a analýzu mimosoudního řešení spotřebitelských sporů jsou v přílohách, které si lze stáhnout níže.

 

 

Zdroj: Ministerstvo průmyslu a obchodu, Tisková zpráva ze dne 5. března 2024

Dostupné on-line: Výsledky veřejné konzultace k mimosoudnímu řešení spotřebitelských sporů